12 września, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Niebezpieczne aplikacje – jak się przed nimi obronić?

3 min read
Niebezpieczne aplikacje - jak się przed nimi obronić?

Aplikacji na urządzenia mobilne jest cała masa, a z każdym dniem przybywa ich tylko coraz więcej i więcej. Niestety, oszuści i złodzieje czają się wszędzie, więc nie zawsze będą one bezpieczne. Istnieje ryzyko, że niebezpieczne aplikacje będą gromadzić nasze dane, wyświetlać nam niepożądane reklamy czy przejmować kontrolę nad naszym urządzeniem. Czasami może się okazać, że będą to robić nawet aplikacje z milionami użytkowników, czyli wydawałoby się, że zaufane. Wobec tego jak obronić się przed tymi potencjalnymi zagrożeniami? Co możemy zrobić, żeby ich uniknąć?

Nie instaluj aplikacji z nieznanych źródeł

Większość aplikacji instalujemy z oficjalnych sklepów – na Androidzie jest to Sklep Google Play, na iOSie – App Store. Oba te sklepy dbają, aby zamieszczone w nich aplikacje były bezpieczne i pozbawione złośliwego oprogramowania.

Czy to znaczy, że niebezpieczne aplikacje w Sklepie Google Play w ogóle nie występują? Taki byłby idealny scenariusz, ale rzeczywistość jest inna. Wciąż co jakiś czas pojawiają się takie przypadki, i często są to nawet aplikacje ściągnięte wcześniej przez miliony użytkowników.

Mimo wszystko 99% skuteczność zapobiegania niebezpiecznemu oprogramowaniu jest lepsza niż 0%, prawda? Z kolei pobierając aplikacje z innych źródeł ryzykujemy znacznie bardziej.

Chcemy oszczędzić na płatnej aplikacji czy pobrać niedostępną jeszcze w naszym kraju grę i wpadamy w sidła oszusta. Warto więc oprzeć się takiemu pragnieniu, chyba, że źródło jest naprawdę zaufane i sprawdzone przez innych użytkowników. Mimo wszystko zawsze najlepiej zachować ostrożność.

Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe

Każdy współczesny smartfon ma już wykrywanie niebezpiecznych aplikacji jako część oprogramowania systemowego. Są to jednak mało rozbudowane narzędzia o niewielkiej skuteczności. Znacznie lepszym pomysłem jest zainstalowanie profesjonalnego mobilnego antywirusa, co wiele osób pomija.

Istnieją zarówno wersje darmowe, jak i płatne. Warto sprawdzić, czy antywirus, którego używamy na laptopie czy komputerze osobistym nie ma swojej aplikacji mobilnej i czy nie możemy z tego tytułu otrzymać do niego dostęp bezpłatnie.

Kiedy już zainstalujemy wybranego antywirusa, powinniśmy upewnić się, że wszystkie niezbędne osłony i dodatkowe możliwości ochrony są włączone. Należy także wykonać pierwszy skan urządzenia, a następnie co jakiś czas go powtarzać.

Przeczytaj recenzje aplikacji

Nie trzeba w recenzjach spędzić 20 minut dla każdej aplikacji, ale już na pierwszy rzut oka możemy oszacować reputację aplikacji poprzez jej ocenę gwiazdkową. Ponadto wystarczy przeczytać chociaż kilka recenzji, aby dowiedzieć się o takich rzeczach jak zbyt duża ilość reklam czy inne problemy związane z aplikacją.

Niebezpieczne aplikacje wymagają podejrzanych pozwoleń

Obecnie jeśli dana aplikacja wymaga od nas jednego lub kilku pozwoleń (na przykład na dostęp do pamięci urządzenia), to na każde musimy indywidualnie wyrazić zgodę.

Warto zwrócić na to uwagę, a nie tylko bezwiednie wybierać “Zezwól” i “Zezwól”. Jeśli na przykład pobieramy aplikację notatnika, to dlaczego chce ona od nas pozwolenia na wykonywanie połączeń? Tego typu czerwona flaga powinna natychmiastowo skłonić nas do usunięcia podejrzanej aplikacji.

Niebezpieczne aplikacje są poważnym zagrożeniem, które wiele osób lekceważy. Nie jest to rozsądne, ponieważ może to mieć potencjalnie bardzo nieprzyjemne konsekwencje.

Dodaj komentarz