22 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Laptopy poleasingowe – czy warto je kupować?

3 min read
laptopy poleasingowe

Obecnie w technologii użytkowej dąży się do tego, aby wszystko było mobilne, zminiaturyzowane i łatwe w transporcie. W te trendy wpisują się najnowsze laptopy, które są coraz lżejsze, wydajniejsze i bardziej funkcjonalne. Problem w tym, że chociaż niezbyt wysokiej jakości, ale poprawnie działający laptop kupić można tanio, to za dobrego laptopa trzeba całkiem sporo zapłacić. Zwłaszcza, jeśli chcemy go używać do zadań specjalnych, czyli na przykład do gier czy montażu wideo. Nie każdego stać na taki wydatek. Rozwiązaniem mogą być w takim wypadku komputery używane. Tylko czy rzeczywiście warto je kupować? Jakie są związane z tym ryzyka, a jakie potencjalne benefity?

Laptopy używane zakupione od osób prywatnych – wady i zalety

Najpopularniejszą metodą zakupu używanych laptopów, a w zasadzie ogółem używanej elektroniki, jest zakup od osób prywatnych. Na przykład za pomocą portali aukcyjnych takich jak Allegro czy stron z ogłoszeniami typu OLX. Może to być potencjalnie opłacalne, ale też ma swoje złe strony.

Często ceny oferowane przez osoby prywatne są bardzo atrakcyjne. Ludzie nie wiedzą, jak oszacować cenę swojego urządzenia i ustalają ją na poziomie niższym, niż powinni. Ponadto może im po prostu zależeć na szybkich pieniądzach, a wtedy celowo obniżają cenę, aby szybciej znaleźć klienta. Wobec tego nawet bardzo dobrego laptopa można w ten sposób zakupić za nieduże pieniądze.

Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu sporej dozy ostrożności. Zaleca się, aby niczego, a zwłaszcza przedmiotów tak drogich, nie kupować na odległość. Nie chodzi tu o absurdy takie jak to, że wysłany nam zostanie ziemniak w pudełku zamiast urządzenia. Po prostu bez obejrzenia urządzenia na własne oczy i jego samodzielnego przetestowania nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy ono na pewno działa i czy nie ma żadnych wad ukrytych. Co prawda po otrzymaniu wadliwego laptopa pocztą można próbować dochodzić swoich praw, ale będzie to proces długotrwały i uciążliwy.

Laptopy poleasingowe – większe bezpieczeństwo

W Internecie znaleźć można łatwo tanie laptopy poleasingowe. Są to takie laptopy, które przez jakiś czas były na leasingu w jakiejś firmie, a po jego upływie zostały zwrócone. Wobec tego również są to laptopy używane. Rzecz w tym, że, w przeciwieństwie do laptopów zakupionych od osób prywatnych, nie musimy się obawiać o ukryte wady. Firmy sprzedające laptopy poleasingowe dokładnie je sprawdzają, testują i opisują wszelkie mankamenty. Dodatkowo udzielają na taki sprzęt gwarancji.

Jaki jest wobec tego problem z laptopami poleasingowymi? W zasadzie żaden, poza tym, że ceny mogą być nieco wyższe niż w przypadku zakupu używanego laptopa od osoby prywatnej. Wciąż jednak będą bardzo atrakcyjne i dużo niższe niż nowy sprzęt. Ich zakup mimo, że droższy ma bardzo ważną zaletę – jest też mniej ryzykowny.

Zarówno laptopy używane zakupione od osób prywatnych, jak i poleasingowe są dobrą inwestycją. Pozwalają sporo oszczędzić, a nabyte urządzenie wcale nie musi być w kiepskim stanie. Dokonując takiego zakupu trzeba jednak być uważnym i ostrożnym.

Dodaj komentarz