21 kwietnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Najczęstsze usterki klimatyzacji samochodowej

3 min read
czynnik chłodzący

Kwestii dbania o samochód zwykle nie trzeba wyjaśniać żadnemu z kierowców, którzy mają na uwadze swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych użytkowników naszych dróg. Częste wizyty w serwisach są spowodowane eksploatacją naszych pojazdów. Ze względu na zły stan polskich dróg, musimy odwiedzać specjalistów częściej niż byśmy tego chcieli. Jednak naprawy spowodowane częstym używaniem naszego samochodu to nie jedyne, na co musimy się przygotować kupując swoje cztery kółka. W końcu są też układy nie mające wpływu na jazdę, ale zapewniające nam komfort podczas godzin w kabinie. Przedstawiamy najczęstsze usterki klimatyzacji samochodowej.

Regularny serwis klimatyzacji samochodowej

Regularny serwis klimatyzacji samochodowej to wciąż rzadkość wśród kierowców. Kiedy na dworze robi się cieplej przypominamy sobie o autoklimie w naszych autach. Ten luksus posiada już większość samochodów, ale często tracimy świadomość, że ta wygoda nie jest nam dana raz na zawsze, jako stałe wyposażenie. Większość kierowców lekceważy stan klimatyzacji samochodowej, wychodząc z założenia, że nie ma ona wpływu na funkcjonowanie pojazdu. Błąd ten może narazić nas na spore koszty, dlatego warto pomyśleć o pracy naszego nawiewu. O klimatyzację w aucie trzeba dbać, nie tylko ze względu na nasz portfel, ale przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie. Dlatego warto mieć na uwadze coroczny przegląd naszego nawiewu. Regularny serwis klimatyzacji pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek, a szybko wykryty problem i jego natychmiastowa naprawa na pewno pomoże nam uniknąć poważniejszych awarii klimatyzacji. Kupując auto używane warto także mieć na uwadze fakt, że nie mamy pojęcia jaki jest stan nawiewu. Wtedy tym bardziej musimy dokonać kompleksowego przeglądu klimatyzacji i wyeliminować ewentualne uszkodzenia.

Kompresor klimatyzacji – najdroższy element układu

Czynnik chłodzący zużywa się nawet w bardzo sprawnie działającym nawiewie. Częstą usterką klimatyzacji samochodowej jest brak tego czynnika, co w konsekwencji prowadzi do awarii kompresora, czyli sprężarki. Kompresor klimatyzacji samochodowej to najdroższa część nawiewu, a jego naprawa to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego tak ważne jest coroczny przegląd (koszt 100-200 złotych), aby uniknąć takich typowych usterek klimatyzacji. Należy pamiętać, żeby nawiew nie służył nam tylko w miesiącach letnich. Warto korzystać z niego również podczas miesięcy zimowych, bo długie nieużywanie mu nie służy.

Co powinno nas zaniepokoić

Awaria sprężarki klimatyzacji objawia się najczęściej głośną pracą układu. Nie tylko nietypowe odgłosy powinny nas zaniepokoić. Słaby nadmuch to skutek zapchanego filtra kabinowego. Musimy pamiętać o regularnej jego wymianie, zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami, bo na nim właśnie osadzają się różne drobnoustroje oraz pyłki. Warto dodać że filtr kabinowy wymienimy już za 10 złotych dlatego nie warto oszczędzać na zdrowiu. to Brzydki zapach po włączeniu klimatyzacji również powinien wzbudzić nasz niepokój. Powodem tego jest zanieczyszczenie układu poprzez grzyby, pleśń i inne bakterie. Dlatego tak ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia jest coroczne czyszczenie klimatyzacji. Wspomniany już wcześniej czynnik chłodzący zużywa się, przez co spada wydajność i skuteczność naszego nawiewu. Po uruchomieniu klimatyzacji w upalne dni chcemy, aby wnętrze naszego samochodu szybko się ochłodziło. Jeśli jednak to nie następuje lub siła nawiewu jest bardzo słaba, należy uzupełnić czynnik. Pamiętajmy, że to zaniedbanie może nas sporo kosztowa

Dodaj komentarz