22 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Klawiatura membranowa czy mechaniczna – co wybrać?

2 min read
klawiatura membranowa czy mechaniczna

Klawiatury można, ogółem mówiąc, ponieważ występują od tego pojedyncze wyjątki, podzielić na klawiatury membranowe i mechaniczne. Nie każdy nawet zdaje sobie sprawę z takiego podziału i w związku z tym nie zwraca szczególnie uwagi na rodzaj klawiatury przy zakupie, a jest to spory błąd. W takim razie co jest lepsze – klawiatura membranowa czy mechaniczna?

Klawiatura membranowa – tania, ale często kiepskiej jakości

Jeśli udamy się do przypadkowego sklepu z elektroniką i zajdziemy na dział klawiatur, większość produktów, które ujrzymy, będą prawdopodobnie klawiaturami membranowymi. Bardzo ciężko jest kupić jakąkolwiek nową klawiaturę mechaniczną poniżej stu kilkudziesięciu złotych, co oznacza, że wszystkie tańsze klawiatury niemal na pewno będą membranowymi. Czym się takie klawiatury charakteryzują, poza z reguły niską ceną?

Średnią bądź wręcz niską jakością wykonania, niedużą wytrzymałością, brakiem możliwości konfiguracyjnych i mniejszą przyjemnością z użytkowania. Wydają one pewne dźwięki (i to niekiedy dość głośne), ale nie są to dźwięki tak satysfakcjonujące, jak w przypadku klawiatur mechanicznych. Nie oznacza to, że „membranówki” do niczego się nie nadadzą – sprawdzą się dobrze w domu osoby niezainteresowanej graniem i nie piszącej bardzo dużo, często z uwagi na oszczędność stosuje się je też w biurach.

Klawiatura mechaniczna – droższa, jednak odczuwalnie lepsza

Klawiatur mechanicznych jest na rynku bardzo wiele – najtańsze kupimy już za nieco mniej niż 200 złotych, a najdroższe nawet i za 1000 złotych. Są one wygodne w użytkowaniu, wytrzymałe i co najważniejsze stosują różne rodzaje przycisków (a mówiąc konkretniej, przełączników).

Poszczególne przełączniki różnią się siłą, z jaką należy je nacisnąć, aby przycisk został zarejestrowany. Dzięki temu można klawiaturę dobrać idealnie do swoich preferencji, co pozwoli osiągać lepsze wyniki w grach czy pisać wiele godzin szybko i sprawnie.

Dobierając klawiaturę dla siebie, warto kierować się poradnikami opracowanymi przez specjalistów. Wskażą oni w nich, które modele są najlepsze, najwytrzymalsze i stworzone z najlepszej jakości materiałów. Taki poradnik można znaleźć między innymi tutaj: https://techpolska.pl/klawiatury-dla-graczy-najlepsza-klawiatura-gamingowa/. Należy pamiętać, że klawiatury za 600, 800 czy 1000 złotych to propozycje przede wszystkim dla e-sportowców i osób z bardzo głębokimi kieszeniami. U większości graczy świetnie będą się spisywać bardziej budżetowe, a niewiele gorsze produkty. Podobnie jest zresztą w przypadku innego sprzętu dla graczy, takiego jak myszki.

Dodaj komentarz