Na co zwracać uwagę, wybierając kable sieciowe?
2 min readZ zewnątrz różne kable internetowe, wykorzystywane do przesyłu informacji, mogą wyglądać bardzo podobnie, zwłaszcza dla laika, ale w rzeczywistości mocno się o siebie różnią. Poszczególne typy kabli sieciowych mogą sprawdzać się lepiej w określonych okolicznościach, dlatego przed zakupieniem takowych kabli warto upewnić się, czy dany ich rodzaj rzeczywiście będzie najlepszym wyjściem. Nie da się jednak ukryć, że dla laików, którzy mieli dotychczas niewiele wspólnego z tego typu produktami, może to być trudne.
Postanowiliśmy w związku z tym omówić najważniejsze rodzaje tego typu kabli i wskazać, czym się one różnią i w jakich sytuacjach poszczególne typy są najskuteczniejsze. Wszystkiego, co musicie wiedzieć na ten temat, dowiecie się poniżej. Zapraszamy!
Najpopularniejsze typy kabli sieciowych, które warto znać
Bez wątpienie, jeśli chodzi o najpopularniejsze kable sieciowe, to prym wiodą kable UTP, kable nieekranowe, które wykorzystuje się najczęściej w połączeniach informatycznych w domach czy małych firmach. Warto wiedzieć, że występują one w różnych kategoriach – od kategorii zależy prędkość transmisji danych, więc przy zakupie należy zwrócić uwagę na rzeczoną kategorię i dopasować ją do swoich potrzeb, oczekiwań i możliwości w zakresie prędkości. Na przykład kategoria 6A pozwala na przesył danych z prędkością aż 10Gb/s.
Mniej popularne są kable ekranowe, a mianowicie kable STP i FTP (które występują jeszcze w kilku wariantach w zależności od zastosowanych zabezpieczeń, takich jak U/FTP czy F/FTP). Te pierwsze nadają się do zastosowania w sieciach. Z kolei, jeśli jest ryzyko, że kable zostaną narażone na szkodliwe działanie pola elektromagnetycznego, to stosuje się właśnie kable FTP, z uwagi na ich odporność na takie zakłócenia. Jak wspomniano wcześniej, są to kable ekranowe, więc trzeba je połączyć z ekranem.
Na co jeszcze zwracać uwagę, kupując kable do Internetu?
Nie każdy kabel nada się do zastosowaniu w danym typie lokalizacji. Niektóre kable mogą być przystosowane do wykorzystywania w warunkach domowych czy biurowych, wewnątrz budynków, inne zaś, z uwagi na swoją wytrzymałość, przeznaczone są do układania ich na zewnątrz (w ziemi, w kanałach kablowych).
Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy mamy do czynienia z kablem prostym, czy tak zwanym kablem krosowanym. Wynika to z faktu, że kable internetowe mają różne końcówki (A lub B), o róznym ułożeniu pinów. Ten pierwszy jest uniwersalny i pozwala na połączenie komputera z routerem. Kabel krosowany zaś z jednej strony ma wtyczkę typu A, a z drugiej B, co pozwala połączyć jeden komputer z drugim.