21 kwietnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Czym wyróżnia się framework Vue.js?

2 min read
vue.js

Programiści JavaScript mają do dyspozycji wiele różnych frameworków, które znacznie ułatwiają pracę i rozszerzają ich możliwości. Wśród tych najbardziej popularnych można wymienić React.js (który często pojawia się na przykład w ogłoszeniach o pracę) i Angular.js.

Jednak warto wiedzieć, że na tym dostępne rozwiązania się nie kończą i czasami opłacalne może być zainteresowanie się także mniej znanymi, ale nie mniej wartościowymi alternatywami. Można wśród nich wyróżnić framework Vue.js. Czym się on odznacza i co sprawia, że liczni programiści decydują się z niego korzystać? Wyjaśniamy!

Do czego służy framework Vue?

Framework Vue.js ma dość szerokie zastosowanie. Umożliwia tworzenie zarówno całych aplikacji, jak i tylko ich poszczególnych części, więc może być głównym punktem projektu bądź tylko jego pomniejszą częścią.

Wykorzystuje się go też do tworzenia interfejsów użytkownika. Ta biblioteka jest przeznaczona nie tylko do tworzenia aplikacji z myślą o komputerach stacjonarnych, ale też urządzeniach mobilnych. Jest to bardzo ważne w dzisiejszych czasach, kiedy to coraz częściej stosuje się filozogię „mobile first”. Warto zauważyć, że aplikacja w Vue jest sumą szeregu różnych pomniejszych komponentów, co ułatwia pracę nad projektem, zwłaszcza, jeśli jednocześnie zajmuje się nim wiele osób.

Co wyróżnia Vue?

Vue jest bardzo wyjątkowym frameworkiem, który łączy w sobie najlepsze cechy swoich konkurentów. Przede wszystkim wyróżnia go wspomniana wcześniej budowa oparta na komponentach, ale to nie wszystko. Drugą istotną cechą jest czytelność kodu, która obniża próg wejścia, a także ułatwia i przyspiesza pracę.

Chociaż Vue jest mniej popularny niż wspomniane wcześniej React oraz Angular, nie oznacza to wcale, że jest mniej przystępny dla mniej doświadczonych programistów. Przeciwnie – sprawne i skuteczne korzystanie z tej biblioteki nie wymaga ogromnej ilości wiedzy, a można dzięki niej uzyskać naprawdę ciekawe efekty, które pozwolą stworzyć funkcjonalną, wartościową aplikację. Nauczenie się jej jest prostsze i szybsze niż nauka alternatywnych bibliotek, chociaż oczywiście wiele zależy w tej kwestii od indywidualnych preferencji i predyspozycji.

Jest to co prawda biblioteka młoda (została wypuszczona po raz pierwszy w 2014 roku i jest od tego czasu regularnie aktualizowana), ale jednocześnie, z uwagi na rosnące zainteresowanie nią, można znaleźć wiele świetnych porad i dyskusji na jej temat. Można przewidywać, że z biegiem lat Vue będzie ciągle rozbudowywane, co sprawi, że zacznie korzystać z niego więcej czołowych firm i programistów, tym samym dając impuls do jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju.

Dodaj komentarz