29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Jak wybrać wideorejestrator samochodowy?

2 min read
navitel r1000

Wideorejestratory samochodowe nie są urządzeniami drogimi, a mimo to wiele osób wciąż nawet nie zastanawia się nad ich zakupem. Może się to okazać potencjalnie problematyczne, choćby w momencie, kiedy zdarzy nam się wypadek i nie będzie żadnych konkretnych dowodów na to, kto zawinił. Wobec tego jeśli już postanowimy takie urządzenie zakupić, to na co powinniśmy zwracać uwagę? Jak wybrać wideorejestrator samochodowy?

Cechy dobrego wideorejestratora

Warto orientować się w najważniejszych cechach wideorejestratorów samochodowych, tak, aby być w stanie samemu ocenić, czy dany wideorejestrator jest warty uwagi (i swojej ceny), jak na przykład bardzo popularny i często polecany Navitel R1000. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • rozdzielczość
  • kąt widzenia obiektywu
  • dodatkowe funkcje (na przykład GPS)

Rozdzielczość

Rozdzielczość nie będzie tajemnicą dla nikogo, kto miał wcześniej do czynienia chociażby z monitorami komputerowymi czy telewizorami. Nie trzeba jednak szczególnie znać się na technologii, aby wybrać wideorejestrator o wystarczającej rozdzielczości. Wystarczy po prostu zapamiętać, że im wyższa rozdzielczość, tym lepsza powinna być jakość obrazu.

Czy oznacza to, że trzeba koniecznie kupować wideorejestrator o najwyższej możliwej rozdzielczości? Niekoniecznie. Obraz nagrany w rozdzielczości 4K będzie co prawda ładnie wyglądał, ale także zabierze dużo miejsca. Z kolei nagrania w rozdzielczości Full HD ważą już znacznie mniej, a wciąż jakość obrazu jest na tyle dobra, że mogą one posłużyć nawet jako dowód w sprawie.

Można także rozważyć zakup rejestratora nagrywającego w HD, ale przy złych warunkach pogodowych czy sprzęcie niższej jakości może to poskutkować otrzymywaniem obrazu o stosunkowo kiepskiej jakości, który ostatecznie może okazać się nieprzydatny.

Kąt widzenia obiektywu

Im większy kąt widzenia obiektywu, tym większe pole widzenia, jakie obejmować będzie nagranie. Zarówno zbyt wąski, jak i zbyt szeroki kąt widzenia obiektywu będzie kiepskim rozwiązaniem. W tym pierwszym przypadku nagranie może nie objąć danego zdarzenia, a w drugim co prawda dany pojazd czy osoba będzie mieściła się w kadrze, ale brzegi nagrania będą znacznie mniej wyraźne.

Dodatkowe funkcje

Obecnie spotkać można wideorejestratory samochodowe z nadajnikiem GPS. Umożliwiają one znalezienie pojazdu w wypadku jego kradzieży. Biorąc pod uwagę, jak wiele samochodów jest co roku kradzionych w Polsce i jak wiele z nich nigdy nie zostaje znalezione, taki wideorejestrator z nadajnikiem GPS może okazać się niezwykle przydatny.

Ciekawą propozycją z zakresu wideorejestratorów samochodowych jest chociażby wspomniany już Navitel R1000, ale jest także wiele innych opcji w różnych zakresach cenowych. Warto zwrócić uwagę na wymienione powyżej parametry, aby na pewno podjąć właściwą decyzję.

Dodaj komentarz