29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Jak płacić telefonem w sklepie?

3 min read
Jak płacić telefonem w sklepie

Niemal każdy nie wychodzi już z domu bez smartfona w kieszeni. Za jego pomocą można nie tylko dzwonić, ale też wykonywać szereg innych czynności. Granie, słuchanie muzyki czy czytanie książek – wszystko to nie wymaga już dodatkowych urządzeń ani przedmiotów. Ciągle jednak pragniemy iść o krok dalej i poszerzać zakres możliwości tych niezwykle przydatnych gadżetów. Płacenie telefonem nie jest w zasadzie niczym nowym na świecie, ale w Polsce wciąż rzadko się to stosuje. Wobec tego jak płacić telefonem w sklepie?

Czym jest NFC

NFC to moduł, który można spotkać już w większości smartfonów z górnej i średniej półki. Przypomina nieco Bluetootha, ale działa na znacznie mniejszy dystans. Dodatkowym plusem jest fakt, że nie wymaga uciążliwego parowania. Błyskawicznie przekazuje informacje i dane pomiędzy dwoma urządzeniami, przez co idealnie nadaje się jako sposób dokonywania płatności. Jedyne, co trzeba zrobić, to umieścić telefon w pobliżu terminalu. W ten sposób nie musimy nawet nosić przy sobie karty kredytowej, a wystarczy nam sam smartfon. NFC wykorzystywane jest już przez wiele aplikacji bankowych, a także usługi takie jak Google Play. Twórcy deklarują, że moduł ma świetne zabezpieczenia, które uniemożliwiają dokonanie transakcji bez naszej wiedzy.

Płacenie za pomocą kodów QR

Nawet jeśli nie mamy telefonu z modułem NFC, nic straconego. W bardzo podobny sposób możemy płacić za pośrednictwem niegdyś bardzo popularnych kodów QR. Opcja ta nie jest jednak dostępna w każdym banku, a też nie zapłacimy za jej pomocą w większości sklepów i restauracji. Bardziej popularna jest za granicą, na przykład w Chinach. Możemy jednak w ten sposób na przykład szybko dokonywać przelewów. Wystarczy żeby osoba, której chcemy przelać pieniądze udostępniła nam swój kod QR, który następnie zeskanujemy. Podobnie jak NFC, ten sposób płatności cechuje się dużą wygodą i szybkością.

Co dają płatności telefonem?

Przede wszystkim olbrzymią wygodę. Nie musimy nosić ze sobą gotówki czy karty kredytowej, a więc jesteśmy mniej narażeni na kradzież. Nawet gdyby nasz smartfon wpadł w niepowołane ręce, nie dość, że większość osób zabezpiecza telefony hasłem, to jeszcze zazwyczaj uzyskanie dostępu do aplikacji bankowej wiąże się z pewnymi obostrzeniami. Wystarczy zresztą, że zadzwonimy do naszego banku, a aplikacja mobilna na danym urządzeniu zostanie zablokowana. Wobec tego nie ma powodu do obaw o bezpieczeństwo płatności za pomocą telefonu. Można wręcz powiedzieć, że jest to jedna z bezpieczniejszych form płatności.

Warto wiedzieć jak płacić telefonem w sklepie. W Polsce wciąż nie jest to zbyt znane rozwiązanie, ale może się to zmienić w ciągu najbliższych kilku lat, zaś w niektórych krajach jest to praktyka bardzo powszechna.

Dodaj komentarz