29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Najbezpieczniejsze skrzynki e-mail na świecie

2 min read
protonmail

Obecnie poszukując idealnej dla siebie skrzynki e-mail wiele osób cytuje jako ważny przy podejmowaniu decyzji czynnik jej bezpieczeństwo. Obawa o bezpieczeństwo naszych danych i korespondencji we współczesnym świecie jest jak najbardziej zrozumiała i uzasadniona. Na każdym kroku czają się w Internecie oszuści i osoby, które chętnie skorzystają z naszej nieuwagi czy jakichkolwiek luk w zabezpieczeniach poczty. Jest to tym bardziej groźne, jeśli zdarza nam się za pomocą e-maila przesyłać wiadomości, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce. W takim razie jakie są najbezpieczniejsze skrzynki e-mail na świecie?

Najpopularniejsza bezpieczna skrzynka

Skrzynek reklamowanych jako bezpieczne jest cała masa, ale w większości przypadków nie zdołały one zyskać dużej popularności. Wyjątkiem jest tutaj Protonmail, któremu udało się zgromadzić dość sporą ilość użytkowników. Dlaczego właśnie on odniósł sukces?

Skrzynkę tę stworzyli naukowcy, którzy poznali się w CERN. Jej serwery ulokowane są w Szwajcarii, co oznacza, że nie podlegają prawu Unii Europejskiej. Twórcy skrzynki nie przechowują odnośnie swoich użytkowników żadnych logów (na przykład danych o adresie IP), nie mają także dostępu do wysyłanych i odbieranych przez nich wiadomości.

Wysyłane wiadomości są przez skrzynkę szyfrowane, nie można w niej znaleźć także żadnych reklam. W czym jest więc haczyk? Nie jest ona skrzynką darmową, a przynajmniej w rozszerzonej wersji. Jako jeden z niewielu dostawców bezpiecznych skrzynek e-mail oferuje co prawda opcję założenia darmowego konta, ale jego możliwości są dość mocno ograniczone.

Counter Mail – zyskujący popularność konkurent

Counter Mail pochwalić się może podobnymi zabezpieczeniami, co wymieniona powyżej najpopularniejsza opcja. Nie zachowuje informacji o użytkownikach, a także daje możliwość bezpiecznego szyfrowania wiadomości.

Counter Mail nie ma opcji darmowego konta, ale za to jest nieco tańszy niż Protonmail w płatnej wersji.

Kolab Now – nieco mniej bezpieczna alternatywa

Kolab Now zdecydowanie w kwestii prywatności i bezpieczeństwa jego użytkowników stoi znacznie wyżej, niż większość popularnych skrzynek. Przede wszystkim nie przechowuje na ich temat żadnych wrażliwych informacji. Brak w tej skrzynce jednak jednej istotnej funkcji, czyli możliwości szyfrowania wysyłanych wiadomości.

Jest to opcja dość niszowa, ale mimo wszystko są takie osoby, które jej potrzebują lub lubią z niej korzystać. Ponadto Kolab Now nie oferuje bezpłatnego konta – za korzystanie z niego trzeba zapłacić.

Dodaj komentarz