21 kwietnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Co to jest technologia 5G?

2 min read
Co to jest technologia 5G

Internet jest nie tylko coraz większą częścią życia osób prywatnych, ale stanowi także ważny komponent działania przedsiębiorstw i organizacji państwowych. Nie dziwi więc, że cały czas trwają prace i badania w celu jak największego zwiększenia jego szybkości. Już od lat popularna jest technologia LTE i 4G, a w przeciągu najbliższych kilku lat coraz więcej osób będzie miało dostęp także do sieci 5G. Tylko co to jest technologia 5G i czy ona się nam rzeczywiście przydać? Co więcej, czy rzeczywiście jest ona tak szkodliwa jak niektórzy sądzą?

Na czym polega technologia 5G

Jest to nic innego jak kolejna generacja szybkiego internetu mobilnego. Jeśli komuś wydawało się, że szybkie jak błyskawica jest już 4G, będzie miło zaskoczony prędkością 5G. Ma ona wynosić od 450mb/s do nawet 10gb/s, a słyszy się także głosy, że może nawet więcej. Dzięki temu możliwe będzie ultra szybkie przesyłanie i odbieranie danych w sieci mobilnej. Pojedynczy klienci mogą nawet nie odczuć bardzo wyraźnie różnicy, ale dla firm, które przesyłają codziennie olbrzymie ilości danych może się to okazać przełomowym rozwiązaniem.

5G kontra światłowody

Dopiero co zaczęto na poważnie zabierać się w naszym kraju za budowę sieci światłowodowej, a już ma pojawić się coś szybszego? Faktycznie, 5G będzie miało w pewnych miejscach szansę przegonić pod względem prędkości niejeden światłowód. Jednak warto podkreślić, że tylko w wybranych miejscach. Im dalej od nadajnika, tym słabszy będzie sygnał i mniejsza prędkość. Światłowody są znacznie bardziej stabilne i obecnie mogą dostarczać bardzo szybki Internet nawet na terenach podmiejskich czy wiejskich.

Czy 5G jest bezpieczne

Nie sposób się opędzić od głosów, które twierdzą, że 5G wprowadzone na skalę globalną poważnie zagrozi zdrowiu ludzi. Tak naprawdę nie chodzi tu o samą technologię, bo w niej nie ma nic szczególnie wyjątkowego i dużo się ona nie różni od poprzednich. Kluczem jest jednak to, że aby zbudować stabilną sieć 5G w Polsce, konieczne będzie znacznie gęstsze rozmieszczenie nadajników. Oznacza to, że będziemy częściej znajdować się w zasięgu wytwarzanego przez anteny pola elektromagnetycznego. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie zarówno negatywne, jak i pozytywne opinie na temat wpływu sieci 5G na zdrowie nie mogą być poparte wiarygodnymi badaniami. Minęło zbyt mało czasu i infrastruktura tej sieci jest jeszcze zbyt mało rozbudowana, aby móc to faktycznie zbadać. Obecnie naukowcy operują głównie na bazie przypuszczeń i wcześniejszego doświadczenia z polami elektromagnetycznymi.

Warto wiedzieć, co to jest technologia 5G, ponieważ już za kilka lat dostęp do niej będzie mieć spore grono Polaków.

1 thought on “Co to jest technologia 5G?

  1. Zagęszczenie nadajników, ale za to o mniejszej mocy, a nie ma co się oszukiwać i tak w domu czy pracy stale jesteśmy w otoczeniu WiFi, więc na jedno wychodzi, niewiele to może zmienić jeśli chodzi o wpływ na organizm. Więc jeśli teraz się nie obawiamy o zdrowie to po wejściu 5G też nie powinniśmy.

Dodaj komentarz