29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Co oznacza NFC w telefonie i do czego służy?

2 min read
Co oznacza NFC w telefonie i do czego służy

Technologia w odniesieniu do telefonów komórkowych rozwija się niesamowicie szybko już od kilkunastu lat. Dąży się nie tylko do jak największej wydajności (mocny aparat, procesor, dużo pamięci RAM, pojemna bateria), ale także dostępności szerokiego wachlarzu funkcji i możliwości. Nikomu nie trzeba przedstawiać Wi-Fi czy Bluetootha, ale dla niektórych kompletną tajemnicą może być skrót NFC. W takim razie co oznacza NFC w telefonie? Do czego można tego użyć?

Czym jest NFC

NFC (Near Field Communication) kojarzone jest nie bez powodu właśnie z Bluetoothem. Faktycznie, obie te funkcje pozwalają na kontakt i przekazywanie danych pomiędzy dwoma urządzeniami znajdującymi się w niedalekiej odległości. Zastosowanie tych dwóch modułów znacznie się jednak różni. Bluetooth działa na stosunkowo długie dystanse, przez co obecnie najczęściej wykorzystuje się go do parowania smartfona ze słuchawkami czy głośnikami bezprzewodowymi. Z kolei odległość między dwoma urządzeniami, jaką dopuszcza NFC to maksymalnie 20 centymetrów. Narzuca to pewne ograniczenia, co nie znaczy, że jest to funkcja zupełnie bezużyteczna.

Jakie zastosowanie ma NFC

Obecnie NFC używa się głównie jako sposób na zastąpienie karty debetowej bądź kredytowej. Wiele banków pozwala już na płacenie za pomocą telefonu, ponieważ jest to bardzo wygodna i szybka opcja. Jedyne co musimy zrobić, to zbliżyć nasz telefon do czytnika. Transakcja jest natychmiastowa. Właśnie to jest główną siłą NFC – co prawda działa na ograniczony dystans, ale bardzo szybko i nie wymaga irytującego parowania w stylu Bluetootha. Dodatkowo coraz popularniejsze stają się tagi NFC – małe urządzenia, występujące na przykład w formie breloka. Mogą one przywodzić na pamięć niegdyś bardzo popularne kody QR. Wystarczy, że nasz telefon znajdzie się w zasięgu tagu, a wykonana zostanie jakaś czynność – na ogół otworzenie linka lub pliku tekstowego.

Które telefony mają NFC

Tak naprawdę NFC w telefonach można spotkać już od kilku lat, chociaż dość sporadycznie. Wciąż raczej nie powinniśmy się spodziewać tej funkcji w ultra-tanich modelach. Natomiast nawet telefony ze średniej półki bywają już w nią zaopatrzone. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze telefonu, jeśli jest to coś, co nas interesuje. Wciąż używanie NFC nie cieszy się ogromną popularnością (przynajmniej w Polsce), ale nie da się zaprzeczyć, że jest to ciekawe i wygodne rozwiązanie.

Warto wiedzieć, co oznacza NFC w telefonie. Może się okazać, że mamy taką funkcję w naszym smartfonie, a nawet o tym nie wiedzieliśmy. Nie każdemu się ona przyda, ale jeżeli wolimy płacić czymś, co niemal zawsze mamy w kieszeni, a nie wyciągać kartę kredytową – może to być rozwiązanie właśnie dla nas.

Dodaj komentarz