3 października, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Co to jest dysk SSD i czy warto w niego inwestować?

3 min read
Co to jest dysk SSD i czy warto w niego inwestować?

Nawet jeśli interesujemy się technologią, mimo wszystko pewne nowinki mogą nam umknąć. Z tego też powodu tak często zadawane jest pytanie co to jest dysk SSD, mimo tego, że te produkty są dostępne nie od kilku miesięcy, a co najmniej kilku lat. Nie ma w tym nic złego – jeśli nie jesteśmy zapalonym graczem, prawdopodobnie nawet budżetowy laptop czy komputer z dyskiem HDD działa na tyle dobrze i szybko, że nie czuliśmy do tej pory potrzeby jego wymiany. Nie oznacza to jednak, że o takiej wymianie nie powinniśmy pomyśleć, ponieważ przesiadając się na dysk SSD z pewnością odczujemy realną różnicę. W takim razie co to jest dysk SSD i dlaczego jest aż tak szybki?

Jak działa dysk SSD?

Dysk SSD (Solid State Drive) działa na zupełnie innej zasadzie niż wciąż najpopularniejszy rodzaj dysku, czyli dysk HDD. Nie ma tutaj obracającego się talerza, w którym prędkość dysku zależy od prędkości obracania. Dyski SSD wykorzystują pamięć flash, a konkretnie pamięć flash NAND. Pojemność takiego dysku zależy od tego, ile czipów pamięci NAND w nim umieszczono. Tak naprawdę nie ma górnego limitu, ale z przyczyn praktycznych na masową skalę produkuje się dyski SSD o pojemności maksymalnie 2TB.

Na szybkość dysku SSD z kolei znacząco wpływa to, za pomocą jakiego portu dysk łączy się z płytą główną komputera czy laptopa. W najtańszych dyskach SSD znajdziemy zazwyczaj połączenie SATA III, które spotkać można także w najszybszych dyskach HDD. Nawet jeśli staramy się oszczędzać zdecydowanie nie warto kupować SSD z takim rodzajem połączenia, ponieważ ono po prostu blokuje maksymalną prędkość dysku. Wciąż będzie ona wysoka, ale jednak nie aż tak, jak byśmy oczekiwali od SSD. W droższych i szybszych dyskach znaleźć możemy połączenia PCIe i M.2.

Ceny dysków SSD

Dyski SSD dopiero teraz zaczęły zyskiwać znaczną popularność, a przecież kupić je można już od dawna. Dlaczego tak się stało? To bardzo proste. Są one znacznie droższe niż dyski HDD, więc wydając taką samą sumę można kupić tradycyjny dysk twardy o znacznie większej pojemności. Laicy zwracają przy dyskach uwagę przede wszystkim właśnie na pojemność, więc automatycznie odrzucają mało pojemne i drogie dyski SSD. Z kolei nie każdy, komu zależy na wydajności będzie mógł sobie na wydatek związany z SSD pozwolić.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w ostatnim czasie dyski SSD znacznie staniały. Oczywiście wciąż nie można powiedzieć, że są one tanie, ale już każdy powinien być w stanie sobie na nie pozwolić. Im większa pojemność, tym większa także cena – dyski 128GB można kupić za nieduże pieniądze, z kolei za sam koszt dysku SSD 2TB można by kupić całkiem niezły komputer lub laptop. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na pojemny dysk SSD, a potrzebujemy dużo miejsca na muzykę, gry, aplikacje, zdjęcia i inne pliki, jest pewne rozwiązanie. Coraz więcej producentów laptopów i właścicieli komputerów decyduje się na zamontowanie jednego dysku SSD o niewielkiej pojemności, na którym instaluje się przede wszystkim system operacyjny, oraz pojemnego dysku HDD przeznaczonego na wszystko inne.

Innowacyjna technologia wykorzystana w dyskach SSD sprawia, że są one znacznie szybsze niż dyski HDD i zdecydowanie warto w nas inwestować. Jeśli nas na to stać, powinniśmy zakupić jak najbardziej pojemny dysk SSD, zaś jeśli operujemy skromnym budżetem – rozwiązanie znaleźliście powyżej.

Dodaj komentarz