nie. Sie 18th, 2019

ancom.com.pl

Blog o technologii dla Ciebie

Planujesz zakup komputera? – Zapoznaj się z oznaczeniem procesorów Intel

3 min read
oznaczenia procesorów

Jednym z podstawowych elementów każdego komputera, który wpływa na jego prawidłowe działanie, jest procesor. Choć większość nabywców o tym wie, nie bardzo jednak ma pojęcie, jaki procesor będzie wystarczający dla sprzętu używanego jedynie do przeglądania stron internetowych i obsługi poczty elektronicznej, a jaki jest konieczny przy zakupie komputera przeznaczonego do gier. Najczęściej spotykamy się z procesorami firmy Intel i to one zainstalowane są w większości naszych komputerów. Natomiast oznaczenia procesorów Intel, to już bardziej zaawansowany temat, nad którym warto się czasem pochylić, szczególnie, jeśli planujemy zakup nowego sprzętu.

Każdy procesor ma oznaczenie alfanumeryczne

Nazwa serii, to w przypadku procesorów Intel: i3, i5, i7, czy i9. Jest to początek nazwy procesora. Ogólna zasada jest taka, że im wyższa cyfra, tym lepszy procesor, ale do tego dochodzi jeszcze inny istotny element, jakim jest liczba rdzeni. Kolejne serie procesorów dostępne są z różną ich liczbą.  Ponadto na ich wydajność wpływa również energooszczędność a także generacja. Innymi słowy, oznaczenie procesora intel i7, niekoniecznie musi wskazywać na wyższą wydajność niż w przypadku procesora i5.

Zaraz po nazwie serii, czyli i5, i7, itd. następuje ciąg cyfr, poprzedzonych myślnikiem. Pierwsza cyfra oznacza numer generacji. Im wyższa generacja, tym procesor powinien być bardziej wydajny.  W kolejnych trzech cyfrach zawarty jest numer modelu. Druga cyfra po myślniku odnosi się do wydajności, trzecia zaś do efektywności modelu. I znowu, im wyższa cyfra, tym przeważnie sprawniejsze działanie procesora. Czwarta cyfra jest oznaczeniem oszczędności energii.

Linię procesora określa kod literowy, znajdujący się na końcu każdego oznaczenia. On również bardzo dużo mówi nam o samym procesorze, o jego przeznaczeniu oraz wydajności. Poniżej prezentujemy najczęściej pojawiające się symbole w oznaczeniach procesorów Intel:

M – procesor dedykowany urządzeniom mobilnym

T – optymalizacja zużycia energii

S – optymalizacja wydajności

HQ – bardzo wysoka wydajność

MQ – czterordzeniowy procesor dla urządzeń mobilny

Y – bardzo niski pobór energii, dotyczy głównie procesorów na urządzenia mobile

U – niskie zużycie energii

K – procesor z możliwością podkręcania

Oznaczenia procesorów Intel ulegają zmianie wraz z rozwojem technologii

Komputery z nowymi procesorami Intel Core dziewiątej generacji, charakteryzują się bardzo dużą wydajnością, niezbędną dla użytkowników gier. Mają one nawet po 8 rdzeni i 16 wątków. Pracują z częstotliwością do 5,0 GHz. Wydajność takich procesorów może być wyższa nawet o 15%. Jest to bardzo ważne dla tych, którzy są zapalonymi graczami. Z kolei procesory ósmej generacji gwarantują dwa razy wyższą wydajność, co pozwala użytkownikom na skupienie się i nawiązywanie łączności jak nigdy wcześniej. Tak więc warto przy zakupie komputera posiadać choć minimalną wiedzę na tema oznaczeń procesorów Intel. Unikniemy wówczas rozczarowania i zyskamy szansę na posiadanie odpowiedniego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
grzejniki kanałowe
Co daje zainstalowanie grzejnika kanałowego?

Mówiąc o grzejniku przeważnie ma się na myśli urządzenia montowane na ścianach. Ale istnieją także...

Zamknij