26 kwietnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Planujesz zakup komputera? – Zapoznaj się z oznaczeniem procesorów Intel

4 min read
oznaczenia procesorów

Jednym z podstawowych elementów każdego komputera, który wpływa na jego prawidłowe działanie, jest procesor. Choć większość nabywców o tym wie, nie bardzo jednak ma pojęcie, jaki procesor będzie wystarczający dla sprzętu używanego jedynie do przeglądania stron internetowych i obsługi poczty elektronicznej, a jaki jest konieczny przy zakupie komputera przeznaczonego do gier. Najczęściej spotykamy się z procesorami firmy Intel i to one zainstalowane są w większości naszych komputerów. Natomiast oznaczenia procesorów Intel, to już bardziej zaawansowany temat, nad którym warto się czasem pochylić, szczególnie, jeśli planujemy zakup nowego sprzętu.

Każdy procesor ma oznaczenie alfanumeryczne

Nazwa serii, to w przypadku procesorów Intel: i3, i5, i7, czy i9. Jest to początek nazwy procesora. Ogólna zasada jest taka, że im wyższa cyfra, tym lepszy procesor, ale do tego dochodzi jeszcze inny istotny element, jakim jest liczba rdzeni. Kolejne serie procesorów dostępne są z różną ich liczbą. Ponadto na ich wydajność wpływa również energooszczędność a także generacja. Innymi słowy, oznaczenie procesora intel i7, niekoniecznie musi wskazywać na wyższą wydajność niż w przypadku procesora i5.

Zaraz po nazwie serii, czyli i5, i7, itd. następuje ciąg cyfr, poprzedzonych myślnikiem. Pierwsza cyfra oznacza numer generacji. Im wyższa generacja, tym procesor powinien być bardziej wydajny. W kolejnych trzech cyfrach zawarty jest numer modelu. Druga cyfra po myślniku odnosi się do wydajności, trzecia zaś do efektywności modelu. I znowu, im wyższa cyfra, tym przeważnie sprawniejsze działanie procesora. Czwarta cyfra jest oznaczeniem oszczędności energii.

Linię procesora określa kod literowy, znajdujący się na końcu każdego oznaczenia. On również bardzo dużo mówi nam o samym procesorze, o jego przeznaczeniu oraz wydajności. Poniżej prezentujemy najczęściej pojawiające się symbole w oznaczeniach procesorów Intel:

M – procesor dedykowany urządzeniom mobilnym

T – optymalizacja zużycia energii

S – optymalizacja wydajności

HQ – bardzo wysoka wydajność

MQ – czterordzeniowy procesor dla urządzeń mobilny

Y – bardzo niski pobór energii, dotyczy głównie procesorów na urządzenia mobile

U – niskie zużycie energii

K – procesor z możliwością podkręcania

Oznaczenia procesorów Intel ulegają zmianie wraz z rozwojem technologii

Komputery z nowymi procesorami Intel Core dziewiątej generacji, charakteryzują się bardzo dużą wydajnością, niezbędną dla użytkowników gier. Mają one nawet po 8 rdzeni i 16 wątków. Pracują z częstotliwością do 5,0 GHz. Wydajność takich procesorów może być wyższa nawet o 15%. Jest to bardzo ważne dla tych, którzy są zapalonymi graczami. Z kolei procesory ósmej generacji gwarantują dwa razy wyższą wydajność, co pozwala użytkownikom na skupienie się i nawiązywanie łączności jak nigdy wcześniej. Tak więc warto przy zakupie komputera posiadać choć minimalną wiedzę na temat oznaczeń procesorów Intel. Unikniemy wówczas rozczarowania i zyskamy szansę na posiadanie odpowiedniego sprzętu.

Jak dobrać odpowiedni procesor?

Znając już oznaczenia procesorów Intel warto także dowiedzieć się, jakiego procesora szukać w zależności od tego, jakie planujemy znaleźć dla niego zastosowanie. Jeśli interesuje nas jedynie komputer do typowego zastosowania w domu (nie do gier, a jedynie przeglądania Internetu, oglądania filmów i tym podobne), nie ma sensu wydawać fortuny na topowe komponenty. Wystarczy, żeby komputer chodził szybko i sprawnie. Do tego celu jak najbardziej wystarczy procesor ze średniej półki cenowej, czyli na przykład któryś z serii Intel i3 bądź i5. Trochę inaczej wygląda sytuacja, jeżeli zastanawiamy się nad odpowiednim procesorem do komputera biurowego. Jeśli nie planujemy wykonywać na nim znacznie obciążających procesor i kartę graficzną czynności (na przykład poprzez używanie programów do edycji wideo czy grafiki), to w zupełności wystarczy nam procesor tej samej klasy, co do użytku domowego. Jeśli jednak mamy zamiar użytkować tylko bardzo proste i lekkie programy, być może warto zaoszczędzić i celować w najniższą półkę cenową. Procesory z najwyższej półki cenowej (na przykład Intel i7 i i9) przeznaczone są dla dwóch kategorii osób: graczy i osób używających w celach zawodowych bardzo obciążającego procesor specjalistycznego oprogramowania. Zapewniają dobre działanie nawet pod dużym obciążeniem, ale zdecydowanie nie są tanie. W znalezieniu tego, co nas interesuje pomogą poznane już oznaczenia procesorów.

Zdecydować się na procesor Intel czy AMD?

Intel i AMD to dwie wiodące marki na rynku procesorów. Zwłaszcza wśród osób, które nie interesują się komponentami komputerowymi znacznie bardziej rozpoznawalny jest Intel, nie znaczy to jednak, że procesory AMD nie mają żadnych zastosowań. Intela przede wszystkim traktuje się jako firmę, która produkuje produkty do działań specjalnych. Większość graczy budujących komputery za duże pieniądze decyduje się na właśnie procesory Intela, ponieważ gwarantują najlepszą wydajność. Z powodu swojej niższej ceny i generalnej solidności procesory AMD mogą z powodzeniem sprawdzić się w biurach czy domach osób, które nie potrzebują ogromnej ilości mocy obliczeniowej. Obie firmy mają w swoich ofertach szeroką ofertę procesorów do różnych zastosowań i to, który procesor jest lepszy zależy też od danej półki cenowej. W każdym razie składając komputer z pewnością warto pochylić się nad ofertami obu marek, aby wybrać tą najlepszą.

Dodaj komentarz