29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Dysze natryskowe – jak malować natryskowo

2 min read
dysze natryskowe

Malowanie ścian uważane jest za najprostszą czynność w czasie całego remontu. Niestety, często bywa tak, że nie jesteśmy zadowoleni z uzyskanego efektu. Dobrze pomalowane ściany stanowią wizytówkę domu, więc warto byłoby wiedzieć jak uzyskać zadowalający efekt. Tradycyjne metody, czyli malowanie za pomocą wałka i pędzla coraz częściej zastępuje się metodą natryskową, która jest szybka i oszczędna. Jak malować natryskowo?

Co oznacza malowanie natryskowe?

Malowanie metodą natryskową polega na natryskiwaniu farby pod ciśnieniem na przygotowaną wcześniej powierzchnię. Całość odbywa się przy pomocy specjalnego agregatu, który pod wpływem ciśnienia wytryskuje drobinki farby. Jest to bardzo nowoczesna metoda, która pozwala na szybkie i dokładne pomalowanie dużych powierzchni. Co więcej, ta technika nie dotyczy tylko malowania ścian. Za jej pomocą z powodzeniem można również malować blacharkę, meble oraz inne powierzchnie. Wykorzystując tę technikę wystarczy jednokrotne pokrycie powierzchni warstwą farby.

Malowanie natryskowe – krok po kroku

Malowanie ścian metodą natryskową nie jest proste i wymaga wprawy. Przede wszystkim przed rozpoczęciem działań należy dokładnie zabezpieczyć wszystkie miejsca i przedmioty, które nie będą malowane. W tym celu można użyć tradycyjnych przykryw foliowych oraz taśm malarskich. Dodatkowo, jeśli w pomieszczeniu są meble to warto, byłoby je wynieść, żeby nie przeszkadzały podczas wykonywania prac.

Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie farby, lecz co ważna każda farba ma swoją własną instrukcję obsługi. Kolejnym etapem jest przygotowanie agregatu do malowania ścian, gdy już to zrobimy, to przygotowaną farbę należy nalać do zbiornika pistoletu. Następnie należy sprawdzić ciśnienie, która powinno utrzymywać się w okolicach 3 barów. Jeśli wszystko jest gotowe, można przejść do malowania testowej powierzchni, tak aby odpowiednio dopasować natężenie strumienia.

Dysze natryskowe – jak malować?

Dysze natryskowe powinno się trzymać w odległości od 15 do 20 cm od malowanej powierzchni. Malując, należy wykonywać liniowe i płynne ruchy z odpowiednio dopasowaną prędkością. Zbyt duże natężenie farby może skutkować powstaniem zacieków i plam.

Tak jak wcześniej wspominałem, malując natryskowo zazwyczaj kładzie się tylko jedną warstwę farby. Niestety, osoby początkujące prawdopodobnie popełnią gdzieś błąd i będą musiały nanieść poprawki. Po skończonej pracy należy dokładnie umyć sprzęt, a w szczególności dysze natryskowe, które są podatne na uszkodzenia.

Dodaj komentarz