21 kwietnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

W jaki sposób zwiększyć ochronę przed atakiem hakerskim?

2 min read
SIEM

Od kilku lat coraz głośniej się mówi o zachowaniu ostrożności podczas codziennej pracy i aktywności w sieci. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakie może nas spotkać podczas wykonywania zwykłych codziennych czynności takich jak choćby sprawdzenie poczty służbowej lub przeglądanie treści w internecie może nas dużo kosztować.

Jakie są cele ataków hakerskich?

Cyberataki przy użyciu złośliwego oprogramowania są podstawowym sposobem działania hakerów. Mają one na celu włamanie się do środowiska firmowego w celu osiągnięcia konkretnych korzyści. W zależności od celu atak może być ukierunkowany na kradzież danych, sparaliżowanie firmy lub phishing. Dlatego pierwszym krokiem ataku jest próba przeniknięcia do infrastruktury firmowej, z której możliwe jest rozprzestrzenienie infekcji. Żeby to zrobić, osoba przeprowadzająca atak wykorzystuje złośliwe oprogramowanie i luki w zabezpieczeniach. Następnie podejmuje działania mające na celu przejęcie dostępu do komputerów i urządzeń pracujących w danej sieci.

Czy atak hakerski może zostać udaremniony?

O skuteczności ataku decydują metody oraz oprogramowanie, jakie są wykorzystywane do zabezpieczenia zasobów firmowych. Wykorzystanie klasycznych programów antywirusowych w wielu przypadkach to zdecydowanie za mało. W przypadku firm ważne jest stosowanie oprogramowania pozwalającego kompleksowo zabezpieczyć infrastrukturę firmową. To dzięki niemu atak może zostać udaremniony, a zgromadzenia logi i pakiety z momentu ataku będą stanowiły cenny materiał do dalszych analiz. Uniemożliwienie ataku hakerskiego wymaga stosowania zaawansowanych rozwiązań z obszaru cybersecurity. Jednym z nich są systemy detekcji klasy SIEM dające szerokie możliwości, które znacznie zwiększą poziom ochrony. Istotny jest fakt, iż takie systemy pozwalają na wykrywanie niebezpiecznych incydentów w czasie rzeczywistym, co pozwala na wczesne podjęcie odpowiednich działań.

Stosowanie zaawansowanych systemów detekcji wpływa na zmniejszenie skutków ataku. Ponadto możliwość integracji z innymi systemami Endpoint Security oraz PAM znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa i zakres zbieranych danych. Późniejsze ich wykorzystanie stanowi cenny materiał do analizy infrastruktury pod kątem aktualizacji wykorzystywanych środków ochrony.

Dodaj komentarz