26 kwietnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Aplikacja internetowa a strona internetowa

3 min read
aplikacja internetowa a strona internetowa

IT należy obecnie do jednej z najdynamiczniej rozwijających się sektorów technologii. Spośród nich trochę maleje znaczenie aplikacji desktopowych (czyli osadzonych na komputerze użytkownika). Coraz ważniejszą rolę odgrywają aplikacje internetowe i mobilne.

Co określamy terminem aplikacja internetowa?

Użyty termin “aplikacja” w kontekście aplikacji webowej nie jest synonimem strony internetowej. Ta druga to po prostu zbiór treści, które zostaną wyświetlane na ekranie osoby, która wpisze adres www bądź kliknie w odpowiednie hiperłącze. Strony tego typu zwykle szybko się ładują i czasem charakteryzują się nieco archaicznym wyglądem (chociaż to nie reguła), pozwalają nam być biernymi odbiorcami treści.

Technologia IT jest jednak bardzo dynamiczna i obecnie odbiorca jest przyzwyczajony do tego, że po wejściu na dany adres www dostaje dostęp do szeregu funkcjonalności. Może założyć konto (którego dane będą weryfikowane), modyfikować swój profil, wystawiać oceny pewnych usług czy towarów, pozostawić komentarz na danym forum. Aplikacja internetowa jest również stroną internetową, ale niekoniecznie stronę internetową nazwiemy od razu aplikacją internetową.

Oczekiwania użytkowników wobec wizualnych aspektów stron internetowych

Coraz popularniejsza jest interaktywność treści. Wiele domen oferuje dużo aspektów wizualnych w związku z możliwością poruszania się po stronie internetowej jak po mapie, dosłowne obracanie kulistej formy przedstawiania treści czy możliwość skorzystania z formy kafelków rozpowszechnionej przez twórców windowsa 10. Internet cały czas znajduje się na fali wznoszącej i nic nie wskazuje na to, że ta tendencja się zmieni. W typowo rynkowy sposób, wzrastający popyt rozwija podaż i w ten sposób twórcy aplikacji internetowych ciągle próbują nas zaskoczyć.

W wyniku ewolucji już nie chcemy typowej strony internetowej zbudowanej na podstawie HTMLa wzbogaconej o treści z CSSa, czyli szablonu stylów odpowiedzialnego za podstawowy wygląd strony tzn. kolor jej tła, rodzaj i kolor czcionki czy wzajemne rozmieszczenie elementów na stronie. Web developerzy korzystają obecnie z całego systemu odpowiedzialnego za dostarczanie treści. Wysoko cenieni są specjaliści od takich technologii IT jak JavaScript, Java czy Python oraz ich frameworków (tzn. w uproszczeniu bibliotek ułatwiających tworzenie takich treści) jak m.in. ReactJS, Angular, Vue.js, Spring czy Django.

Często inne osoby są odpowiedzialne za aspekt wizualny, a inni za funkcjonalną część całości. Nieraz wchodząc na stronę, która nie była modyfikowana od kilku lat, szybko jesteśmy w stanie to wyłapać już po kilku sekundach. Przyzwyczajeni jesteśmy do ładnie przedstawionej treści. Czytelność podania w technologii IT może być równie ważna co treść sama w sobie. Przyciągająca wzrok witryna internetowa sprawi, że z większą przyjemnością przejdziemy do innej podstrony, zostaniemy na dłużej często stając się klientami, a już na pewno odbiorcami. To wszystko predysponuje aplikacje internetowe do stawania się coraz większą częścią naszego życia.

Dodaj komentarz