3 października, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Zagrożenia internetu rzeczy

2 min read
Zagrożenia internetu rzeczy

Maszyna zamiast człowieka

Internet rzeczy to technologia, dzięki której wiele naszych codziennych obowiązków może być wykonywanych przez maszyny. Lodówka daje znać o brakujących produktach, a nawet sporządza listę zakupów, ekspres sam przygotowuje twoja ulubiona kawę, która czeka na ciebie tuż po przebudzeniu. Nawet samochód znajdzie za ciebie wolne miejsce i sam zaparkuje. Na pierwszy rzut oka internet rzeczy wygląda jak spełnienie marzeń! W końcu będziemy żyć w świecie racjonalnym i oszczędnym, w którym uciążliwe obowiązki są domeną maszyn. Kiedy jednak dokładniej przyjrzymy się wizji wszechobecnej technologii możemy mieć wiele wątpliwości.

Cyberwojna. Czy to możliwe?

Już teraz nad krajami bardziej rozwiniętymi wisi groźba wybuchu cyberwojny, a internet rzeczy dopiero się rozkręca. Młodzi ludzie są w coraz większym stopniu uzależnieni od komputerów, a to sprawia, że są bardzo wrażliwi na cyberataki – hakerzy mogą sparaliżować transport publiczny, giełdy, szpitale itp. Aż strach pomyśleć, w jaki sposób technologia zostanie wykorzystana, gdy internet przedmiotów zagości na świecie na dobre.

Maszyny mogą przejąć kontrolę nad smartfonami milionów ludzi i zbuntować się przeciwko nam – zaczynając od ekspresu do kawy, a kończąc na zabezpieczeniach domu, które nie pozwolą nam wejść do środka.

Zagrożenia internetu rzeczy

Internet rzeczy budzi obawy także w kwestii prywatności w sieci. Otoczenie się maszynami i przekazanie im większości codziennych obowiązków wiąże się z gromadzeniem ogromnych ilości osobistych informacji. Gdzie robimy zakupy, co jemy, jak często nie ma nas w domu, jakie mamy przyzwyczajenia, na co chorujemy – o tym wszystkim będzie wiedział obserwujący nas komputer. Nawet rezygnując z używania takich gadżetów nie będziemy bezpieczni – inwigilacji w większym lub mniejszym stopniu nikt nie ucieknie.

Ważne dane dotyczące każdego z nas mogą być wykorzystane przez korporacje, które oprą na nich swoje strategie marketingowe. To sprawi, że w podstępny sposób będą potrafiły zmusić nas do korzystania z ich produktów lub usług, nawet jeżeli nie będą nam potrzebne. Internet przedmiotów może się więc okazać światem pełnym technologicznych pułapek, w którym pojęcie prywatności zostanie zapomniane.

Nie ulega wątpliwości, że internet rzeczy przyniesie wiele korzyści i wygody. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w niepowołanych rękach lub po prostu podczas różnych błędów czy awarii przestanie działać jak należy i może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Do wszelkich nowości należy więc podchodzić ostrożnie i nie opierać swojego życia tylko i wyłącznie na działaniu maszyn.

Dodaj komentarz