Jak odzyskać dane z pendrive?
2 min readW świecie w pełni skomputeryzowanym do przenoszenia i przetrzymywania danych używamy dysków. W cenie są także pamięci przenośne jak pendrive. Wydaje się nam, że to w pełni bezpieczna metoda, ale czasami możemy się zdziwić. Pendrive, czyli inaczej mówiąc przenośna pamięć USB, może być tak samo awaryjna jak dysk SSD w naszym komputerze.
Zatem jak radzić sobie z odzyskiwaniem danych?
Pendrive jest urządzeniem typu plug and play, najczęściej podłączamy je przez złącze USB. Najczęstsze ich zastosowanie to nie tylko przenoszenie danych, ale także ich odzyskiwanie. Jednak zdarzają się takie sytuacje, kiedy to nasza przenośna pamięć potrzebuje pomocy.
Jednym ze sposobów odzyskiwania danych z pendrive jest używanie odpowiednich programów, jak na przykład Strong Recovery. O wiele trudniej jest w przypadku uszkodzonej pamięci przenośnej. Większość poradników w Internecie dotyczy sprawnej pamięci, a nie uszkodzonej.
Zatem jak należy postępować?
Najpopularniejszą z metod jest sczytanie zawartości na komputer oraz odkodowanie. Chociaż mogłoby się wydawać, że problematyczne jest odkodowanie danych, prawdziwe trudności sprawia też korelacja błędów. Sami z siebie nie możemy tego zrobić, zrobi to za nas odpowiednie oprogramowanie, które odtwarza algorytm dekodujący. Warto jednak podkreślić, że jest on zupełnie inny dla każdego komputera. Chociaż cały proces wydaje się czasochłonny, to jest na tyle skuteczny, że udaje się nam tą metodą odzyskać dane. Ceny odzyskiwania danych są wciąż wysokie, ponieważ sam program do ich wydobycia jest na licencji komercyjnej, która waha się w granicach 300-400 złotych, a nawet więcej. Istnieją darmowe programy, które obiecują nam odzyskanie danych, ale w większości przypadków nie są one na tyle skuteczne. Warto podkreślić, że niektórzy producenci stosują te same technologie kodowania danych. Proces odzyskiwania danych zaczyna się tak naprawdę od wywiadu z Klientem, bez tego trudniej jest namierzyć usterkę. Trzeba przyznać, że odzyskiwanie danych z pendrive jest procesem dużo prostszym, niż odzyskiwanie danych z dysku SSD, jednakże warto przekazać to zadanie w ręce specjalistów.
Odzyskiwanie danych samodzielnie, bez specjalistycznej wiedzy może skończyć się tym, że utracimy nasze pliki na zawsze. Usługa odzyskiwania danych może się wydawać droga, ale czy nasze pamiątki nie są cenniejsze? Wybieranie specjalisty powinno być dla nas priorytetem, bo w końcu chodzi o nasze dane. Warto pamiętać, że każdy Klient jest inny i nie istnieje jedna stawka dla konkretnego problemu. Wszystko zależy między innymi od poziomu trudności odzyskania danych, czy pamięć jest całkowicie uszkodzona oraz czy wydobycie danych będzie trudne.