6 listopada, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Inteligentny robot w przemyśle – poznaj funkcje dla różnych branży

3 min read
inteligentny robot

Iris recognition concept Smart contact lens. Mixed media.

Przemysł produkcyjny na miarę naszych czasów to inteligentna fabryka wyposażona w intuicyjne, zaawansowane technologicznie maszyny, umożliwiające wykrycie awarii przed jej wystąpieniem, zaplanowanie przestojów i zastąpienie żmudnej, powtarzalnej pracy ludzkich rąk. Brzmi jak pieśń przyszłości? Nic bardziej mylnego, poznaj inteligentne roboty w akcji.

Inteligentne roboty w produkcji – co mogą usprawnić?

Nieoczekiwany przestój maszyny wywołany awarią zmusza pracowników do pozostania w pracy po godzinach, a także hamuje produkcję, co sprawia, że fabryka jest narażona na duże straty finansowe. Inteligentny robot stale kontroluje pracę maszyn, dzięki czemu jest w stanie usprawnić działania i wyeliminować problemy, takie jak:

  1. Nieoczekiwane przestoje – inteligentny robot zaalarmuje o konieczności wykonania przeglądu maszyny jeszcze przed zatrzymaniem maszyny, co pozwala zaplanować przestój na moment, w którym przyniesie jak najmniej strat,
  2. Nieplanowane awarie – nowoczesne oprogramowania umożliwiają predykcyjne utrzymanie ruchu, a przy tym zapewnia bezpieczeństwo eksploatacji, niezawodność oraz trwałość,
  3. Optymalizacja produkcji i kosztów – dzięki bieżącej informacji o stanie maszyn można lepiej zaplanować strategię firmy i inwestycje w nowe sprzęty,
  4. Eliminacja problemów jakościowych – inteligentny robot wyposażony w systemy wizyjne może automatycznie oceniać parametry wytwarzanych produktów i porównywać je ze wzorcem, a następnie odrzucać wadliwe towary.

Inteligentny robot a branża spożywcza, automotive i inne

W branży automotive inteligentne roboty mogą być np. wykorzystywane do kontroli jakości produkcji silników. Czujniki mogą m.in. odczytywać wibracje, jakie wydaje uruchomiony silnik i dzięki temu decydować o jego jakości. Manualne sprawdzanie każdego silnika byłoby niemiarodajne z powodu hałasów w hali produkcyjnej, a w dodatku odbiór dźwięków byłby w takim przypadku bardzo subiektywny.

W branży spożywczej inteligentny robot przyda się na każdym etapie produkcji. Warto podkreślić, że w tym sektorze maszyny często pracują 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, a tak intensywna produkcja wymaga precyzji i eliminacji nieplanowanych postojów. Nowoczesne oprogramowanie pozwoli m.in. wykryć anomalie w mieszadłach.

Monitorowanie stanu maszyn można z powodzeniem zastosować nie tylko w branży spożywczej czy automotive, ale również w innych sektorach wytwarzających towary, szczególnie na szeroką skalę – w systemie taśmowym. Inteligentne roboty można bowiem wykorzystać do monitorowania i zarządzania takimi maszynami, jak:

  • liniowe prowadnice,
  • napędy śrubowe,
  • przenośniki łańcuchowe,
  • windy oraz podnośniki.

Monitoruj pracę maszyn z inteligentnymi robotami od Balluff

Firma Balluff to pionier wdrażania inteligentnych rozwiązań w przemyśle produkcyjnym firm z branży automotive, spożywczej, farmaceutycznej i nie tylko. Dzięki zastosowaniu inteligentnych robotów można uzyskać najlepszy wynik w starciu względów ekonomicznych a najwyższej jakości wyrobów.

Już dziś wejdź na stronę firmy Balluff i zapoznaj się z case studies, które pomogą Ci wyobrazić sobie jak roboty inteligentne, wyposażone w systemy wizyjne i condition monitoring, czytniki RFID i uczenie maszynowe, usprawnią pracę w Twoim zakładzie.

Dodaj komentarz