29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Aplikacja internetowa a strona internetowa – czym się różnią?

2 min read
aplikacja internetowa a strona internetowa

Internet stał się tak ważną częścią naszej codzienności, że wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie życia bez niego. Rośnie nie tylko jego powszechność, ale również mamy do czynienia z coraz lepszą technologią. Łącza stają się coraz szybsze, procesory komputerów z każdym nowym modelem są wydajniejsze.

To sprawia, że użytkownicy stają się wybredni i korzystając z Internetu, chcą otrzymywać treści jedynie najlepszej jakości. Stare strony internetowe, które pozwalały jedynie na wyświetlanie, przełączenie się do innej podstrony i kolejne czytanie artykułów już nie wystarcza. Odpowiedzią na te potrzeby stały się aplikacje internetowe.

Aplikacja internetowa a strona internetowa

Wiele osób nie zauważa różnicy pomiędzy tymi pojęciami. Czasami strona, która nie chce się załadować, wyświetla błąd o treści z błędnym działaniem aplikacji. Czym różnią się te pojęcia? Strona internetowa jest tym, co znamy od samych początków Internetu. Pozwala tylko na wyświetlanie. W tej sytuacji jesteśmy tylko biernymi odbiorcami.

To pozwala na to, że możemy jedynie czytać i nic więcej. Kiedyś było to standardem, ale wydaje się, że moda na to już przeminęła. Już od kilku lat teraźniejszość należy do aplikacji internetowych. Mówiąc w skrócie, aplikacja pozwala na czynne reagowanie na treści w Internecie.

Aplikacja internetowa, czyli nie pozostawaj bierny

Aplikacja internetowa nie czyni nas biernymi wobec witryn internetowych. Niektóre adresy www powodują przejście w zasadzie do programów. Możemy na nich zakładać konto (które jest walidowane ze względów bezpieczeństwa), napisać treść na forum, ocenić dany film czy cokolwiek innego. To już nowa jakość, gdyż nie tylko odbieramy, ale sami też działamy w Internecie. Często łączy się to z nowoczesnym wyglądem witryny i dużą interaktywnością.

Nowoczesne aplikacje mogą wyglądać np. jak kula ziemska, którą możemy obracać strzałkami i wiele więcej takich elementów poprawiających odbiór witryny. Dedykowana aplikacja internetowa to kolejne pojęcie, które trochę różni się od poprzedniego. Są to witryny, które prezentują całą logikę biznesową. Nadają się idealnie do organizowania pracy w firmie i możliwość odgórnego sterowania.

Z drugiej strony rozwój technologii to również tworzenie witryn w Internecie, które staną się naszą wizytówką. Dostosowywanie treści do potencjalnych potrzeb odbiorcy to matematyka i algorytmy, które od wielu lat są z powodzeniem stosowane. To rozwój dla firm poprzez łatwe przekonywanie do siebie klientów. Dedykowane aplikacje znajdują się lata świetlne przed stronami internetowymi, które znamy z zastosowania HTMLa, CSSa i podstaw JavaScriptu.

Dodaj komentarz