21 kwietnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Czy oprogramowanie musi być drogie?

3 min read
oprogramowanie

Czy istnieje coś takiego, jak tanie oprogramowanie? Po pierwsze, kwestia ceny i tego, czy coś jest drogie, czy tanie, to kwestia mocno indywidualna. Tego wątku nie będziemy zatem rozwijać, a zamiast tego skupimy się na poszukiwaniu tanich wersji uznanych programów sprzedawanych w innych sklepach. Innymi słowy, w tym artykule sprawdzimy, gdzie można kupić tanie oprogramowanie, a dokładniej – tańsze niż w sklepach producentów.

Jak i gdzie kupować tanie oprogramowanie?

Choć ciągle żywy pozostaje w naszym kraju model kupowania oprogramowania komputerowego w sklepach stacjonarnych, nie będziemy tego wątku przesadnie zgłębiać. Po pierwsze, sprzedaż detaliczna w stacjonarnych placówkach systematycznie traci na rzecz kupowania programów w sklepach internetowych. Po drugie, ten kanał sprzedażowy jest po prostu droższy od nowoczesnych rozwiązań i kupowania softu online.

Drugim bardzo popularnym miejscem, w którym kupujemy oprogramowanie są sklepy producentów lub dedykowane platformy, jak choćby Google Play czy App Store od Apple. Owszem, zakupy programów w tych e-sklepach są wygodne, ale kosztowne. Za wyjątkiem ograniczonych promocji oprogramowanie kupowane w ten sposób jest w niektórych przypadkach droższe nawet niż we wspomnianych wcześniej sklepach stacjonarnych.

Trzecim rozwiązaniem, nad którym warto się zastanowić jeśli interesuje nas tanie oprogramowanie, są zewnętrzne sklepy online. Tego typu witryny oferują często pełnowartościowe produkty w zdecydowanie niższych cenach niż oficjalne sklepy partnerskie czy placówki producentów. Jest to możliwe dzięki nowoczesnemu modelowi dystrybucji i sprzedaży licencji na programy, które następnie pobiera się z sieci. Wygoda niewiele mniejsza niż w przypadku dedykowanych platform, jak wspomniane sklepy Google czy Apple, a cena – znacznie korzystniejsza.

Darmowe zamienniki, czy mają sens?

Pomyśleć można, że pewnym rozwiązaniem na ograniczenie wydatków na oprogramowanie jest wybór darmowych zamienników lub programów alternatywnych do tych przez nas poszukiwanych, które są może nieco mniej funkcjonalne, ale za to wyraźnie tańsze. Pozornie brzmi to jak dobre rozwiązanie, choć w rzeczywistości ma ono pewne oczywiste ograniczenia. Rzecz jasna znajdziemy użytkowników, którzy ograniczeń tych nie dostrzegą, ale wszyscy powinniśmy być świadomy różnic między znanym oprogramowaniem a mniej popularnymi alternatywami.

Po pierwsze zatem, zamienniki są często dalece mniej rozwojowe niż oprogramowanie uznane na rynku. Po drugie, alternatywy zawsze są mniej funkcjonalne – wystarczy porównać (świetne i lubiane) Dokumenty Google do pełnej wersji aplikacji z pakietu Microsoft Office. Po trzecie wreszcie, zamienniki zaskakująco często nie są na tyle tańsze niż znane aplikacje, na ile mogłoby się nam wydawać. Oczywiście, że pakiet biurowy mniejszej firmy będzie kosztował ułamek ceny pełnego pakietu Microsoft Office w wariancie oferowanym bezpośrednio w sklepie Microsoftu. Jeśli jednak zakupu dokonany w niezależnych sklepach to różnica cenowa może stać się niemal niezauważalna. Tym samym wybór zamienników przestaje mieć sens.

Sprawdzone rozwiązania i niska cena?

Jak widać, tanie oprogramowanie niejedno ma imię, a przy rozsądnym przeglądzie rynkowych ofert można znaleźć programy, których szukamy za znacznie korzystniejsze kwoty niż ma to miejsce w oficjalnych sklepach lub placówkach stacjonarnych. Z pomocą przychodzą nam tu niezależne e-sklepy, które sprzedają licencje na pełnowartościowe oprogramowanie, od pakietów biurowych, po software antywirusowy, za ułamek oficjalnej ceny. 

Korzystając z tego modelu dystrybucji możemy kupić oryginalne programy uznanych producentów, które oferują pełną funkcjonalność w stosunkowo niskiej, a na pewno bardzo konkurencyjnej cenie. Dzięki możliwości sprzedaży licencji na programy online, a także za sprawą rozwoju tej dziedziny handlu na rynku e-commerce wkroczyliśmy w czasy, kiedy to nie musimy iść na kompromis i szukać alternatyw lub rezygnować z konkretnego programu za względów finansowych. Wystarczy poszukać lepszych ofert i zrezygnować z tych mniej korzystnych.

Dodaj komentarz