Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce
2 min readOdnawialne źródła energii to coś, na co w ostatnim czasie kładzie się bardzo duży nacisk i nie zmieni się to jeszcze przez długie lata. W końcu celem jest niemal całkowite wyeliminowanie wykorzystywania tradycyjnych źródeł energii z powodu ich skrajnie negatywnego wpływu na środowisko. W związku z tym nie tylko firmy, ale także osoby prywatne starają się znaleźć opłacalne rozwiązania pozwalające na tańsze i bardziej ekologiczne uzyskiwanie energii elektrycznej. Prym od niedawna wiedzie fotowoltaika, jednak często na jej temat pada pytanie o wydajność w naszym państwie. Jest to całkowicie zrozumiałe biorąc pod uwagę, że Polska nie jest przecież bardzo słonecznym krajem. Wobec czego czy instalacja fotowoltaiczna w Polsce rzeczywiście może być wydajna? Ile to wszystko kosztuje i czy się opłaca?
Wydajność energetyczna fotowoltaiki
Nie da się zaprzeczyć, że najwięcej energii panele fotowoltaiczne generują w Polsce latem. W pozostałe pory roku, zwłaszcza zimę, nie jest z tym tak kolorowo. Nie każdy jednak wie, że firmy energetyczne mają obowiązek magazynować zgromadzone dzięki fotowoltaice nadwyżki energii elektrycznej. W ciągu najbliższych 365 dni od ich przesłania możemy zupełnie bezpłatnie odzyskać 80% lub 70% z nich w zależności od mocy naszej instalacji. Wobec tego nawet, jeśli na przykład w grudniu nie będziemy w stanie samodzielnie zaspokoić naszych potrzeb energetycznych, za prąd i tak nie zapłacimy nic lub bardzo niewiele. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Dzięki temu już od momentu montażu całej instalacji miesiąc po miesiącu oszczędzamy na rachunkach za energię elektryczną niemałe kwoty.
Ile kosztuje fotowoltaika i czy się zwraca
Nie da się jednoznacznie podać kosztu instalacji fotowoltaicznej https://suncrew.pl/dla-domu/, ponieważ zależy to od indywidualnych potrzeb energetycznych danej rodziny. Warto zadbać o to, aby moc naszej instalacji była odpowiednia do zapotrzebowania – nie za duża ani za mała, w innym wypadku będziemy stratni. Można jednak powiedzieć, że nie jest to inwestycja tania i koszty zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych w przypadku naprawdę małych instalacji. Plusem jest jednak to, że opłata jest jednorazowa i przez następne kilkadziesiąt lat nie powinniśmy musieć ponosić żadnych wydatków związanych z użytkowaniem fotowoltaiki. Dodatkowo może okazać się, że na jej instalację otrzymamy dotację lub możliwość wzięcia pożyczki na bardzo korzystnych warunkach. W zależności od tego, ile ostatecznie zapłaciliśmy z własnej kieszeni proces „zwracania się” fotowoltaiki może trwać od kilku do w bardzo skrajnych przypadkach kilkunastu lat.
Wbrew pozorom fotowoltaika jest bardzo wydajnym sposobem generowania energii elektrycznej, nawet dla domów jednorodzinnych. Warto więc zainteresować się tym tematem.