29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Jakie zawody przyszłości będą najbardziej potrzebne?

2 min read

Rynek pracy cały czas się zmienia, wraz z nim pracownicy, którzy są potrzebni. Dziś przygotowanie się do zawodów przyszłości jest nie tylko niesamowicie potrzebne, ale także opłacane. Społeczeństwo nie może obejść się bez specjalistów, a ci mogą liczyć na spore zarobki.

Jakie zawody przyszłości będą potrzebne w najbliższym czasie?

Już dziś można usłyszeć, że sztuczna inteligencja i roboty zastępują pracowników, nie jest to jednak prawda. Rynek się zmienia, rozwijają się na nim nowe technologie, a to oznacza, że pojawi się zapotrzebowanie na innych specjalistów. Wśród nich najbardziej poszukiwani będą:

  • specjaliści z zakresu IT. Ta branża dopiero się rozwija, a już teraz jest w niej niesamowite zapotrzebowanie na pracowników,
  • kontroler sztucznej inteligencji. Ktoś, kto będzie moderował to, co tworzy A.I. będzie wkrótce niesamowicie potrzebny,
  • dietetyk. Szalejąca pandemia otyłości już jest widoczna, a w przyszłości może stanowić jeszcze poważniejszy problem dla społeczeństwa,
  • specjaliści z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. Dbanie o pracownika powoli staje się priorytetem wielu zakładów.

Zawody przyszłości nie obejmują jednak jedynie tych branży, które się rozwijają. Istnieje także wiele rynków, które się przekształcają i poszukują nowych, lepiej wykwalifikowanych pracowników.

Jakie zawody dalej będą popularne w przyszłości?

Praca z maszynami to tylko jedna strona medalu. Na rynku wciąż pozostaje wielu ludzi, którzy potrzebują wsparcia i nadzoru. W związku z tym nieprzerwanie będzie rosło zapotrzebowanie na:

  • lekarzy. Obecnie standardem jest dobra opieka medyczna na terenie zakładu pracy,
  • księgowych. Pilnowanie porządku w księgach handlowych to tylko jedno z ich zadań. Zajmują się także rozliczaniem pracowników i przygotowywaniem ich wynagrodzeń,
  • tester aplikacji i urządzeń. To wciąż ludzie będą korzystać z dostarczanych im nowych wynalazków,
  • pracownik naukowy. Żadna dziedzina nie będzie mogła się rozwijać, jeśli nie będzie naukowców wyszkolonych w prowadzeniu badań.

Wybierając zawód dla siebie, warto kierować się tym, jak wygląda niedaleka przyszłość. Ludzie nieprędko zostaną w całości zastąpienie maszynami, jeszcze przez długi czas będą najważniejszą siłą najróżniejszych rynków.

Jak ocenić, który zawód przyszłości opłaca się wybrać?

Praca w zawodach przyszłości nie będzie łatwa. Pracodawcy w tych sektorach szukają najczęściej dobrze wykwalifikowanych i wykształconych pracowników. Dlatego decydując się na konkretną ścieżkę kariery, trzeba pamiętać, że przygotowywanie się do niej będzie czasochłonne. Zawsze najlepiej kierować się tym, co chce się robić i co się lubi. Wszystkie zawody przyszłości mogą się opłacić finansowo, ale tylko kilka z nich będzie sprawiało satysfakcję konkretnej osobie.

Dodaj komentarz