22 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe – co wybrać?

3 min read
Słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe - co wybrać?

Słuchawki bezprzewodowe nie są na rynku niczym nowym – spotkać je można od wielu lat,  w bardzo wielu formach, wariantach i segmentach cenowych. Jeszcze kilka lat temu były to głównie słuchawki nauszne, jednak wraz z premierą Apple AirPods zapanowała moda na douszne słuchawki bezprzewodowe. Wciąż jednak nie można powiedzieć, że słuchawki przewodowe zostały kompletnie wyparte – używa je wciąż bardzo wiele osób i ciągle wychodzą coraz to nowsze modele. Słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe – które w takim razie są lepsze?

Wygoda użytkowania słuchawek przewodowych i bezprzewodowych

Plączące się dookoła komputera czy laptopa kable to prosty przepis na irytację (chociaż są oczywiście i tacy, którym one w ogóle nie przeszkadzają). Jeśli chcesz wstać od biurka i szybko zrobić coś w jego pobliżu, to nie ma wyjścia  – musisz przerwać słuchanie i ściągnąć słuchawki bezprzewodowe. Używając słuchawek bezprzewodowych, nie dość, że możesz je mieć cały czas na głowie, to jeszcze dźwięk będzie cały czas z nich płynął.

Obecnie słuchawki bezprzewodowe parują się i łączą z telefonami czy laptopami bardzo szybko, można jednak powiedzieć, że pewną niewygodą jest konieczność każdorazowego upewnienia się, czy na pewno słuchawki zdążyły się już połączyć z naszym urządzeniem. W przypadku słuchawek przewodowych sprawa jest prostsza i szybsza – wkładamy w gniazdo wtyczkę mini Jack 3.5mm i gotowe. W tym miejscu trzeba jednak podkreślić, że coraz więcej nowych smartfonów w dobie popularności słuchawek bezprzewodowych całkowicie rezygnuje z posiadania takiego gniazda. Jeśli zdecydujemy się na właśnie tego typu smartfona, to naszym jedynym wyborem i tak będą słuchawki bezprzewodowe.

Negatywny wpływ na wygodę użytkowania słuchawek bezprzewodowych może mieć także fakt, że trzeba je stosunkowo często (w zależności od tego, jak często je użytkujemy raz na kilka dni, a nawet raz dziennie) ładować. W erze powerbanków, a także przenośnych etui ładujących do dousznych słuchawek bezprzewodowych nie jest to już tak duży problem, ale mimo wszystko jest to utrudnienie w stosunku do słuchawek przewodowych, których ładować oczywiście nie trzeba.

Jakość dźwięku

Słuchawki bezprzewodowe nie są dobrym wyborem dla ludzi, którym zależy przede wszystkim na świetnej jakości dźwięku (a zwłaszcza muzyki). Co prawda aktualnie drogie słuchawki bezprzewodowe zazwyczaj mogą wylegitymować się całkiem niezłą jakością, ale taki sam efekt można osiągnąć przy pomocy znacznie tańszych słuchawek przewodowych. Czy to znaczy, że można kupić w sklepie słuchawki przewodowe za 10 złotych i cieszyć się lepszym dźwiękiem niż w słuchawkach bezprzewodowych za 1000 złotych?

Oczywiście, że nie. Tutaj faktycznie lepszego dźwięku możemy spodziewać się w słuchawkach bezprzewodowych. Jeśli jednak mówimy o produktach o podobnej cenie, to bezkonkurencyjne zawsze będą słuchawki przewodowe. Dźwięk w nich będzie głośniejszy, bardziej wyraźny, lepsze będą basy – po prostu na każdym polu będą takie słuchawki wygrywać.

Słuchawki przewodowe i bezprzewodowe – cena

Kiedyś nawet słuchawki bezprzewodowe niskiej jakości nie były tanie, teraz oczywiście już sporo się w tej sprawie zmieniło. Wciąż jednak na ogół tańsze będą słuchawki przewodowe, bo po prostu tańsza jest ich produkcja.

Znacznie mniej zapłacimy za bardzo dobre słuchawki przewodowe niż za słuchawki bezprzewodowe o podobnych parametrach. Często też może się okazać, że bardzo wysoka cena wcale nie gwarantuje wysokiej jakości i w wybranych przez nas słuchawkach bezprzewodowych na przykład nie da się prowadzić rozmów telefonicznych, bo słychać nas bardzo niewyraźnie. Dlatego też zdecydowanie warto czytać i oglądać recenzje poszczególnych modeli, aby nie zmarnować niepotrzebnie pieniędzy.

Odpowiedzi na pytanie słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe – które są lepsze może być wiele. Jeśli zależy nam przede wszystkim na wygodzie użytkowania i mobilności oraz swobodzie ruchów, to słuchawki bezprzewodowe będą dla nas świetnym wyborem. Z kolei audiofile powinni trzymać się od nich z daleka i zainwestować w dobre słuchawki przewodowe.

Dodaj komentarz