Ile rolnik może oszczędzić na fotowoltaice
2 min readRolnicy to grupa społeczna, która na ogół zużywa więcej energii elektrycznej niż osoby prywatne w domach jednorodzinnych, ale mniej niż ogromne przedsiębiorstwa. Nie oznacza to, że rachunki za prąd nie mogą dawać się we znaki, zwłaszcza, że z roku na rok zdają się one jedynie rosnąć. To, w połączeniu ze zgubnym wpływem na środowisko naturalne tradycyjnych źródeł energii, sprawia, że coraz więcej ludzi z różnych środowisk zaczyna się interesować źródłami odnawialnymi. Obecnie najczęściej porusza się temat instalacji fotowoltaicznych. Czy są one rzeczywiście oszczędnością właśnie dla rolników? Czy są potrzebne i ile kosztować będzie całe to przedsięwzięcie?
Niewielkie lub żadne opłaty za prąd dzięki fotowoltaice
Wiele osób może wątpić w skuteczność paneli fotowoltaicznych w Polsce https://suncrew.pl/dla-rolnika/. W końcu generują one energię elektryczną z energii słonecznej, a nasz kraj jest bardzo słoneczny tylko przez kilka miesięcy w roku. Wbrew pozorom nie jest to jednak aż tak wielką przeszkodą. W lato, nawet jeśli nie będzie ono bardzo upalne, będziemy mogli bowiem z reguły liczyć na spore nadwyżki wygenerowanej energii. W zależności od mocy naszej instalacji będziemy mogli odzyskać 80% lub 70% z nich w czasie, kiedy będzie to nam potrzebne, czyli na przykład w miesiące zimowe kiedy to sami nie będziemy w stanie zaspokoić naszego zapotrzebowania energetycznego. Rolnikom jest o tyle łatwiej, że zazwyczaj mają do dyspozycji dużą ilość wolnych dachów budynków i dostępnego gruntu, dzięki czemu mogą zainstalować sporą ilość paneli. Dzięki temu nie dość, że będą one w stanie zasilić wszystkie maszyny i urządzenia gospodarskie, to wyprodukowane nadwyżki powinny być imponujące. Dzięki temu ostatecznie typowy rolnik powinien być w stanie zmniejszyć swoje rachunki za prąd do zera lub niewielkich kwot przez cały rok.
Koszt instalacji fotowoltaicznej
Niestety, zanim zacznie się oszczędzać, trzeba zainwestować. Fotowoltaika nie jest tania i może kosztować w zależności od mocy i rozmiaru kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kwotę tą można obniżyć za pomocą państwowych pożyczek oraz dotacji, dzięki czemu cała inwestycja powinna zwrócić się w przeciągu nawet kilku lat. Należy zwrócić uwagę na fakt, że deklarowana żywotność instalacji to na ogół 25-35 lat, a w tym czasie nie powinna wystąpić potrzeba żadnej wymiany części czy konserwacji. Wobec tego tak naprawdę cena za tani prąd jest niewielka, chociaż porządnie oszczędzać zaczniemy dopiero po jakimś czasie.
Rolnik na fotowoltaice może oszczędzić bez wątpienia sporo, chociaż dużo zależy od tego, ile jest w stanie zainwestować, jaką przestrzenią dysponuje i jakie są potrzeby energetyczne jego gospodarstwa.