12 września, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Jakie zagrożenia wynikają z rozwoju technologii?

2 min read

Rozwój technologii zachwyca wielu specjalistów i amatorów. Nie da się ukryć, że powstające w ostatnich latach, a nawet miesiącach rozwiązania znacznie ułatwiają wiele czynności. Nie oznacza to jednak, że nie idą za nimi żadne niebezpieczeństwa.

Czy rozwój technologii jest jednoznacznie dobry?

Sama technologia nie jest ani dobra, ani zła, ale jej nadmiar może nieść za sobą poważne konsekwencje. Wszystkie wprowadzane na rynek rozwiązania dają coś użytkownikom, ale w zamian coś odbierają. W wielu przypadkach nie będzie to zmiana na gorsze, wynalazki takie jak kalkulator w telefonie czy zmywarka pozwalają setkom tysięcy ludzi na całym świecie oszczędzać czas. Niestety niektóre technologie mogą nieść za sobą poważne zagrożenia, które odczuje większość ich użytkowników.

Jakie zagrożenia mogą wynikać z rozwoju technologii?

Pojęcie rozwoju technologii kojarzy się głównie ze światem cyfrowym i Internetem. To one są odpowiedzialne za wiele zagrożeń, które pojawiają się w życiu ich użytkowników. Do najpoważniejszych z nich należą:

  • osłabianie więzi społecznych. Ludzie wolą korzystać z wiadomości tekstowych niż rozmów telefonicznych i bezpośrednich,
  • problemy z koncentracją i pamięcią. Coraz krótsze formy dostępne w mediach społecznościowych wpływają negatywnie na obie te zdolności,
  • rozpaczliwa potrzeba bycia online. Wiele osób woli przebywać w świecie wirtualnym, niż realnym,
  • samotność. Telefon wspiera odcinanie się od otaczających danego użytkownika ludzi.

Te zagrożenia nie są niebezpieczne tylko dla tych osób, które korzystają z telefonu po kilkanaście godzin dziennie. Czasem trzydziestominutowe przeglądanie mediów społecznościowych może negatywnie oddziaływać na psychikę użytkownika.

Realne, coraz powszechniejsze zagrożenie: uzależnienie od Internetu

Uzależnienie od Internetu to poważny problem społeczny, dotykający coraz młodsze osoby. Jego skraje objawy to niechęć do rozstawania się z urządzeniem podpiętym do siebie, paniczny strach przed przeoczeniem ważnych wydarzeń w świecie wirtualnym oraz zanik umiejętności kontaktowania się z innymi osobami. Nie oznacza to jednak, że słabsze problemy w ogóle nie są niepokojące. Należą do nich między innymi:

  • potrzeba ciągłego udostępniania treści w Internecie,
  • szukanie kontaktów, które nigdy nie zostają przeniesione do świata rzeczywistego,
  • strach przed utratą urządzenia podpiętego do sieci,
  • nawykowe sprawdzanie mediów społecznościowych, nawet jeśli wie się, że nic nowego się na nich nie pojawiło.

Uzależnienie od Internetu wciąż jest bagatelizowane. Uważa się często, że jest to naturalne zjawisko, głównie przez istotne miejsce, jaki Internet zajmuje w życiu osób uzależnionych. Nie należy go jednak bagatelizować, bo może rozwinąć się w poważny problem z odróżnieniem rzeczywistości od świata wirtualnego.

Dodaj komentarz