Jak zrobić karierę w finansach?
2 min readKariera w finansach. Jak radzić sobie na rynku pracy?
Branża finansowa to taki obszar rynku pracy, który obejmuje profesje związane z zarządzaniem kapitałem należących do przedsiębiorstw. Jeśli Ty również planujesz karierę w finansach (w 2023 r. jest to popularny kierunek rozwoju, który wybierają tysiące młodych ludzi w Polsce), warto wiedzieć, na doskonaleniu jakich umiejętności i dziedzin wiedzy z warto się skupić. Warto mieć to na uwadze jeszcze na etapie studiów z zakresu finansów, ekonomii, matematyki czy zarządzania.
Jeśli chodzi o kompetencje przydatne w szeroko pojętej branży finansowej, warto w szczególności rozwijać umiejętności miękkie, w tym np. umiejętność współpracy w zespole zdolności analityczne czy umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.
Kariera w finansach niejedno ma imię – na jakie stanowiska możesz liczyć?
Jeśli zastanawiasz się nad karierą w finansach, musisz zdawać sobie sprawę z tego, nie ma kogoś takiego jak “specjalista ds. finansów”. W rzeczywistości bowiem branża ta jest znacznie szersza. Poniżej przedstawiamy Ci jedynie niektóre spośród wszystkich profesji, jakie zalicza się do branży finansowej:
- kontroler finansowy — to osoba odpowiedzialna za rachunkowość zarządczą (analiza kosztów itp.) w firmie,
- bankier inwestycyjny — specjalista zajmujący się głównie przeprowadzaniem transakcji na rynku finansowym i doradztwem inwestycyjnym. Obraca on środkami swoich klientów,
- menedżer ryzyka — analizuje on i zarządza ryzykiem finansowym w organizacji,
- planer finansowy — doradca, który pomaga w planowaniu i osiąganiu celów finansowych w biznesie,
- menedżer ds. finansów korporacyjnych — zajmuje się on zarządzaniem finansami, co jest niezbędne w szczególności w dużych firmach i pomaga np. w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych,
- specjalista ds. sprawozdawczości finansowej — jest on odpowiedzialny za raportowanie finansowe w firmie.
- Private Equity Analyst — analityk z sektora private equity, który ocenia potencjał inwestycyjny innowacyjnych, technologicznych przedsiębiorstw (start upów).
Wyżej wymienione to jednie niektóre spośród wszystkich profesji w branży finansowej. W rzeczywistości możliwości i specjalizacji jest znacznie więcej. Oznacza to dla nas bardzo dobrą wiadomość, ponieważ w zależności od zainteresowań i umiejętności łatwiej będzie nam obrać ścieżkę kariery. Ponieważ branża finansowa ewoluuje (także pod wpływem nowoczesnych technologii), w tym np. sztucznej inteligencji, można śmiało przewidywać powstawanie nowych rodzajów pracy w przyszłości. W związku z tym konieczne jest nie tylko formalne wykształcenie i wiedza książkowa, ale także poszerzanie wiedzy poprzez np. czytanie prasy branżowej. Dzięki temu możliwe jest śledzenie najnowszych trendów w branży finansowej.