21 kwietnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Czym jest Smart TV?

2 min read

Pomimo rosnąćej popularności sprzętu typu smart TV, nadal nie każdy telewizor posiada niezbędne funkcje umożliwiające nadanie mu takiego określenia. Co konkretnie sprawia, że odbiornik telewizyjny jest “inteligentny”? Przypatrzmy się najważniejszym jego właściwościom.

Co oznacza termin “inteligentny telewizor”?

Zacznijmy więc od najważniejszych informacji, które pozwolą nam zrozumieć smart tv co to takiego. W dosłownym tłumaczeniu określenie to oznacza “inteligentny telewizor” – czyli, jak nietrudno się domyślić, urządzenie wykraczające możliwościami ponad standardy klasycznych odbiorników. Ściślej mówiąc, – smart tv oferuje swoim użytkownikom dostęp do wielu funkcji, które wymagają połączenia z internetem.

Za pomocą inteligentnego telewizora można więc korzystać ze streamingu – zarówno filmów, czy seriali (Netflix, Amazon Prime, HBO Go, Youtube Premium), lub muzyki (Spotify, Deezer), a w przypadku najnowszych modeli również gier komputerowych (Xbox Game Pass, NVidia Geforce Now). Nie jest to jednak jedyna cecha, która wyróżnia urządzenia smart tv na tle konkurencji.

Telewizory inteligentne pozwalają bowiem użytkownikom swobodnie przeglądać internet, instalować i odinstalowywać dodatkowe oprogramowanie, czy też korzystać z komunikatorów społecznościowych (np. Skype). Dają więc znacznie więcej możliwości, niż tradycyjny telewizor.

Jakie możliwości daje Smart TV?

Wiemy już z grubsza, smart tv co to takiego, jednak jak konkretnie działa? Do sterowania takim urządzeniem, tak jak w przypadku klasycznych telewizorów służy pilot – obecnie jednak coraz więcej modeli obsługuje także polecenia głosowe. Dzięki wykorzystaniu wi-fi lub bluetooth z łatwością można podłączyć do takiego urządzenia choćby kino domowe, czy też soundbar. Zdecydowaną większość tego typu urządzeń można też bez problemów sparować z laptopem, czy też tabletem. Warto jednak wiedzieć, że aby w pełni cieszyć się z możliwości, jakie daje takie urządzenie należy posiadać odpowiednio szybki internet, najlepiej światłowodowy.

System operacyjny urządzenia Smart TV

Warto także, byśmy wiedzieli, że sercem każdego urządzenia Smart TV jest jego system operacyjny. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest system operacyjny Android TV, rozwijany przez Google i do złudzenia przypominający system zainstalowany na wiodących urządzeniach mobilnych. Istnieją jednak pewne alternatywy dla tegoż systemu. Do najpopularniejszych należą Tizen, czyli platforma dostępna w odbiornikach marki Samsung, a także WebOs – rozwiązanie wykorzystywane w inteligentnych telewizorach marki LG. Przed zakupem odbiornika warto dokładnie przeanalizować jego możliwości – w tym w szczególności sprawdzić, jaki posiada on system operacyjny.

Dodaj komentarz