15 lipca, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Wiązki kablowe i systemy elektrotechniczne

2 min read
wiązki kablowe systemy elektrotechniczne

Wszystkie systemy elektroniczne i elektrotechniczne – małe i duże, domowe i przemysłowe, motoryzacyjne czy lotnicze wyposażone są w wiązki kablowe. To one odpowiadają za przesyłanie dużych ilości sygnałów od czujników, sterowanie elementami wykonawczymi, a także transmitują informacje. Oczywiście wiązki muszą być odporne na trudne warunki pracy: paliwo, oleje lub wysoką temperaturę.

Nowoczesne wiązki dla przemysłu

Sama wiązka elektryczna to splot kabli elektrycznych zakończonych złączami (konektory lub terminale). Oczywiście w zależności od specyfiki branży czy też konkretnego urządzenia są wykorzystywane różnego rodzaju podzespoły. W motoryzacji sięga się po wiązki do samochodów ciężarowych, osobowych oraz bolidów, przewody akumulatorowe, wiązki zapłonowe. Inne są przeznaczone dla transportu lotniczego i szynowego, AGD czy też przemysłu stoczniowego. Te pojawiają się na statkach i jachtach. Są także niezbędnym elementem automatyki przemysłowej czy OEM.

Wiązki kablowe różnią się materiałami, z jakich są wykonane, klasą oraz sposobem zastosowania. Obecnie w dobie miniaturyzacji niezwykle istotna jest dokładność zaciśnięcia i precyzja narzędzi. To sprawia, że wszystkie urządzenia mogą bazować na najlepszej jakości podzespołach i z drugiej strony pokazuje, że nie warto na nich oszczędzać. W każdym wariancie bowiem praca wiązki jest zależna od tego, z jakich materiałów została zrobiona.

Zastosowanie wiązek kablowych

W każdym urządzeniu elektronicznym stosowane są wiązki kablowe. To one umożliwiają przepływ prądu. Będą to sprzęty AGD, samochody, maszyny przemysłowe oraz specjalistyczne systemy. Poza tym że podzespoły powstają z najlepszej jakości materiałów, to niemalże zawsze są produkowane na specjalne zamówienie, dostosowane do konkretnych parametrów i wytycznych. Zleceniodawcy niezmiennie oczekują również konkurencyjnych cen i krótkich terminów realizacji, a to zapewniają jedynie najlepsze firmy produkujące wiązki kablowe jak Teknosystem.

Wiązka kablowa gwarantuje prawidłowe działanie urządzenia i przez długi czas musi działać bezawaryjnie. I dlatego jest produkowana przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Budując systemy elektrotechniczne, wykorzystuje się więc różnorodne terminale, zaciskowe kostki czy rezystory. Do obróbki służą natomiast tworzywa sztuczne – gumę czy silikon, które zapewniają wytrzymałość i szczelność przewodnikom. Każda wiązka jest również kontrolowana, a dzięki temu producent różnym przedsiębiorcom oraz klientom indywidualnym może oferować najwyższej jakości produkty, które wyróżniają się bezawaryjnością i najlepszymi parametrami technicznymi.

Dodaj komentarz