29 marca, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Android. Pomysł Google na oprogramowanie dla urządzeń mobilnych.

2 min read
Android. Pomysł Google na oprogramowanie dla urządzeń mobilnych.

Android jest systemem operacyjnym, który został wyposażony w jądro Linux. Kernel, czyli jądro Androida jest częścią systemu Linuxa, która w przypadku Smartfona, odpowiedzialna jest za wszystkie wykonywane przez niego niego zadania, polegające na bezkolizyjnej pracy systemu uniksopodobnego w jaki zostało wyposażone oprogramowanie Androida.

POCZĄTKI ANDROIDA I KILKA SŁÓW O HISTORII FIRMY.

Jądro Androida, którego bezpośrednimi twórcami są producenci Linux, zostało zaadoptowane wraz z odpowiadającymi mu komponentami na licencji GNU GPL, która została stworzona i opatentowana na podstawie definicji wolnego oprogramowania oraz otwartych zasad fair play sieci Internet w 1989 roku, przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena. Największy okres swojej nobilitacji, Android przeżył w 2013 roku, kiedy to uznano go za rodzaj najpopularniejszego oprogramowania mobilnego na świecie. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. oraz jej twórców Andego Rubina, Richiego Minera i kilku innych zdolnych ludzi pracujących w Google, skromny pomysł na rodzaj oprogramowania mobilnego. Po tym jak koncept okazał się sukcesem, Android Inc. został zakupiony w przez Google i sprzedany w całości Open Handset Alliance, który jest rodzajem sojuszu biznesowego 78 firm z całego świata. Specjaliści, zajmujący się badaniem rynku internetowego uważają, że pomimo tego faktu, przedsiębiorstwo Google Inc. nadal sprawuje funkcję opiekuńczą na narodzonym pod swoimi skrzydłami pomysłem.

JĄDRO SYSTEMU, A KOMPONENTY OPROGRAMOWANIA.

Pisaniem aplikacji wykorzystywanych w funkcjonowaniu tego systemu operacyjnego, zajmuje się cała społeczność deweloperów, którzy przyczyniają się w ten sposób do poszerzania zakresu jego możliwości oraz obszaru działania. Sklep Google Play, gdzie można nabyć aplikacje bezpośrednio powiązanie z Androidem, w 2014 roku oferował 1,3 miliona tego typu rozszerzeń.

Być może ze względu na fakt, że kernel Androida, nie zawiera kodu źródłowego GNU, system ten jest tak łatwo adaptowalny do zwykłych telefonów komórkowych, w których również poprawnie funkcjonuje. Nie można tego nazwać wprost skopiowaniem licencji firmy Nokia, jednak jest to na pewno kontynuacja myśli oraz patentu wprowadzonego przez technologię Nokii, jaką jest GSM.

Ten typ systemu operacyjnego, został stworzony z myślą o urządzeniach mobilnych. Dziś, dysponują nim w pełni telefony, smartfony, tablety oraz notebooki. Niektóre urządzenia z trybem PC, również mogą posługiwać się komponentami Android, niedostępnymi dla narzędzi typu mobilnego. Urządzenia te, z reguły są gorzej wyposażone, a ich funkcjonalny zakres działania jest ograniczony. Dlaczego tak się dzieje i działanie to ma obecnie miejsce? Ponieważ dla tego rodzaju urządzeń, licencja jądra Linux kodu źródłowego GNU, nie została udostępniona.

Dodaj komentarz