29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

komputery, smartfony, laptopy i dodatki

15 min read
komputery, smartfony, laptopy i dodatki

Bez wątpienia żyjemy w ciekawych czasach, czyli obecnie laptop z tym sześciordzeniowym procesorem Core i7 może ważyć zaledwie ponad kilogram, mieć matową matrycę, Bluetooth, kamerę internetową, mikrofon, czytnik kart pamięci, czytnik linii papilarnych, a nawet dotykowy ekran. Sprzęty tego typu idealnie nadają się do pracy mobilnej, czyli to bardzo dobra opcja dla ludzi pracujących i co równie istotne dzięki matowej matryca na tego typu sprzęcie da się także pracować w lokalizacjach obficie nasłonecznionych. Tak rzecz jasna nie można wtedy gdy dany komputer ma matrycę błyszczącą, bo takowa to sporo problemów z zobaczeniem tego co dzieje się na ekranie. Właśnie wtedy gdy pracujemy na nasłonecznionym tarasie otulonym winoroślami. Wiele znaczy też i to, że tego typu laptopy to takie symboliczne oderwanie się od tej typowej pracy w tanio urządzonym biurze, bo jakąś nieznaczną część pracy da się także wykonać na ławce w parku, w trakcie trwania przerwy obiadowej. Możliwości te są obecnie cennymi, bo blisko kilkanaście lat temu rzecz jasna takowych nie było i co równie ważne wtedy ludzie musieli pracować głównie w biurach, jeśli chodzi o komputerową pracę.

Fenomen matowej matrycy.

Dwa razy nie trzeba wspominać o tym, że w czasach obecnych matowa matryca jest tą opcją obowiązkową, bo bez niej to nie odpowiednie oświetlenie przeszkadza w pracy. Rzecz jasna nie chodzi tu o nie odpowiednie oświetlenie w typowym biurze, ale to panujące na dworcu lub w pociągu podmiejskim. Ono zdecydowanie przeszkadza najintensywniej i co równie ważne to oświetlenie często bywa promieniowaniem słonecznym, czyli tym naturalnym światłem. Trudno stwierdzić, czy takowe zawsze będzie opcją problematyczną, ale póki co jest i matowa matryca ułatwia w tej konkretnej kwestii bardzo wiele, bo to właśnie dzięki niej możemy pobrać z sieci plik nad którym to potem będziemy pracować, a konkretniej jest to ten plik z firmowego serwera, który musimy pobrać, po to by go zmodyfikować i zarobić. Tego typu pracę może także ułatwić dotykowy ekran, ale on nie zawsze jest istotną zaletę, bo jedno przypadkowe i słabe dotknięcie może wyłączyć jakiś program pracujący w tle, a to dla dość wielu z nas spore utrudnienie, bo gdy się przypadkowo wyłączy taki program, to znaczna część naszej pracy może przepaść i w tym tkwi spora strata.

Podświetlana na czerwono klawiatura.

W czasach obecnych ta podświetlana na czerwono klawiatura i świecące się na tyle laptopa logo, które przypomina ten rozgrzany do czerwoności metal, to rzecz jasna jedne z cech rozpoznawalnych laptopów gameingowych. Takowe rzecz jasna kupują miłośnicy gier, którzy to chcą grać od rana do nocy, czyli jak najczęściej się da. Rzecz jasna te wizualne detale to zaledwie pewnego typu wyróżnienie wizualne, które jest tym ciekawym i to nawet bardzo, ale najważniejszym i tak jest to, co skrywa obudowa konkretnego laptopa, czyli procesor taki jak Core i9 o ośmiu rdzeniach i minimum te 32 GB pamięci RAM typu DDR4. Zalety te są istotnymi, ale takie laptopy tak samo jak i inne mają też kamery internetowe i na dokładkę mikrofony jako opcję wbudowaną. Mowa tu konkretnie o tym, że spełniają wiele standardów powiązanych z laptopami biznesowymi, bo na takowych też się często tak zwyczajnie pracuje, czyli niewielu z nas jest zawodowymi graczami, a to rzecz jasna oznacza wiele rozrywki po godzinach pracy i ponad 80% czasu spędzonego przy włączonym laptopie na wykonywaniu obowiązków związanych bezpośrednio z dość trudną pracą w biurze.

Czy myszka z efektownym podświetleniem ma jakieś zalety praktyczne?

W czasach obecnych myszki gameingowe z podświetleniem są nawet tymi bardzo ciekawymi, jeśli chodzi o design, ale ich podświetlenie dla niektórych ma też i tę bardziej praktyczną zaletę. Mowa tu konkretnie o tym, że lepiej ją widać tam gdzie oświetlenie jest dość symboliczne. Wiele znaczy też i to, że tego typu myszka jest poręczna i ma krótki czas reakcji na ruch naszej dłoni. Poważny minus tej konkretnej opcji tkwi rzecz jasna w cenie tego typu myszki, a konkretniej w tym, że może ona być warta tyle co ten dość tani i niewielki laptop. Mowa tu konkretnie o tym, że jeśli tego typu myszka ma podświetlane logo znanego producenta, to tanio niestety być nie może. Dodatkowy minus tkwi też i w tym, że niektórzy szefowie patrzą na pracownika z tego typu myszką tak jak na miłośnika gier, któremu to raczej brakuje tych realnych kontaktów z płcią przeciwną, bo gra wieczorami, a nawet nocami. Rozpowszechnianie tego typu wypowiedzi to w wielu przypadkach raczej przesada, bo zamiłowanie do grania to jeszcze nie podkreślanie tego, że jest się dziwakiem. Jednym słowem wielu miłośników grania na komputerze w czasach obecnych tworzy te zwyczajne związki i nie ma w tym nic zaskakującego.

Druga klawiatura.

Pewna część z nas ma tę drugą podświetlaną na niebesko klawiaturę do laptopa gameingowego. Mowa tu dokładnie o tym, że jest to raczej taka anatomiczna klawiatura, która ułatwia pisanie znacznej liczby słów na minutę. Nie każdy z nas musi takowej używać, ale wielu z nas posiada właśnie takową i to głównie ze względu na to, że ta standardowa jest raczej opcją średnio wygodną. Liczy się też i to, że ta anatomiczna stworzona do pracy ma ten półwałek wykonany z gąbki, o który to możemy opierać nadgarstki. Dla bardzo wielu z nas w tym tkwi rzecz jasna to imponujące ułatwienie pracy i co równie istotne na tego typu rozwiązania czasami wydajemy te większe pieniądze. Mowa tu o tym, że przyzwyczajamy się do tych lepszych opcji, a one są rzecz jasna tymi, które dopracowują producenci. Mowa tu o tym, że siedzenie przy laptopie przez jakieś kilka godzin bywa niestety męczące i chyba dlatego warto takowy postawić na biurku i podłączyć do niego tę anatomiczną klawiaturę, po to by nasza praca była opcją nieco milszą i jednocześnie łatwiejszą, bo napisanie jednego artykułu przez te dwie godziny lub trzy to jeszcze nie problem. Męczące jest ponad osiem godzin niemal ciągłego stukania w klawisze.

Anatomiczny fotel.

Wielu ludzi posiadających laptop gameingowy i specjalną klawiaturę anatomiczną do pracy posiada także ten fotel biurowy idealnie dopasowany do pleców. Tego typu fotel ma wyprofilowane oparcie i do tego specjalny zagłówek. Mowa tu o tym, że spełnia on dość wysokie standardy jeśli chodzi o zapewnienie idealnego podparcia naszym plecom. Opcja tego typu rzecz jasna kosztuje, czyli niemal połowę tej typowej miesięcznej wypłaty w naszym kraju, ale bez wątpienia warto zainwestować w coś takiego, bo dość wielu z nas nie chce wyraźnie męczyć własnych pleców i co równie istotne nawet po tych ośmiu godzinach modyfikowania materiału graficznego nakręconego w jakości 6K lub 4K chcemy mieć jeszcze siłę na te nasze domowe obowiązki. Wielu pracujących na tym typowym krześle biurowym nie ma tej siły, bo tanie krzesło to w wielu procentach przypadków brak zagłówka i wyjątkowo twarde oparcie, czyli warto się zastanowić nad taką istotna zmianą. Taka swoje kosztuje, bo wygodna klawiatura i do tego fotel biurowy zaliczany do bardziej komfortowych to nie wydanie tej niewielkiej sumy i z tym trzeba się liczyć, choć z drugiej strony te opcje kupuje się na lata.

Stylistyka fotela do pracy.

Nie da się też i ukryć tego, że dla dość wielu z nas ten bardzo wygodny fotel do pracy musi być też stylowym, a pewna część modeli z podłokietnikami ma tę pociągającą stylistykę fotela pochodzącego z luksusowego coupe. Takie wytwarza się głównie z myślą o ludziach, którzy uwielbiają granie na laptopach, ale nawet osoba tworząca artykuły odnajdzie w takowym wygodę i te stylistyczne pociągające smaczki. Jednym słowem to coś w tego typu przypadkach ma kluczowe znaczenie, a wielu z nas nie potrafi się oprzeć tej unikatowej i pięknej stylistyce. Właśnie dlatego fotele gameingowe w przypadku dość wielu z nas to ta idealna opcja do pracy, choć komfort w ich przypadku i na dokładkę ten zagłówek też odgrywają bardzo istotną rolę. Może i w przypadku biura tego typu fotel byłby lekką przesadą, ale w prywatnym domu decyduje nasz gust, czyli nabywamy to na co nas stać aktualnie i co równie istotne chcemy się cieszyć czymś co faktycznie wyróżni nasze wnętrze, a to oznacza zainwestowanie w opcję ładną i na dokładkę spełniającą nasze wszystkie wymogi, choćby te powiązane z ulubionym modelem kultowego auta.

Biurka do gry na laptopie.

W czasach obecnych biurka gameingowe są bardzo ciekawe, jeśli chodzi o sama grę, ale są też i tymi bardzo wygodnymi, jeśli chodzi o pracę w naszym prywatnym domu. Jednym słowem zawiezienie takowego do biura w którym pracujemy to raczej przesada z logistycznego punktu widzenia. Kluczowe znaczenie ma też i to, że taki typowy szef może dziwnie odbierać w sensie wizualnym takie właśnie biurko. Dlatego też na takowym pracujemy niemal wyłącznie w naszym prywatnym domu i co najistotniejsze wolimy, by to właśnie tam to regulowane elektrycznie biurko pozostało, bo obnażać się z tym naszym prawdziwym ja wolimy tylko przed osobami, które faktycznie zaakceptują to nasze zamiłowanie do grania. Nie zmienia to jednak tego, że takie biurko jest bardzo wygodnym do pracy, bo reguluje się je elektrycznie, czyli za pomocą pilota, a najnowsze modele to nawet ta regulacja za pomocą smartfona. Jednym słowem jest to bardzo ciekawe i zwiększa naszą wygodę, bo do siebie dostosowujemy ten mebel i to bez jakiegoś odkręcania podstaw za pomocą kluczy. W tym tkwi rzecz jasna ta pełnia nowoczesności.

Dron.

W czasach obecnych bardzo często osoba, która potrafi obrabiać materiał filmowy nakręcony w jakości 6K i pochodzący z kamery drona. Posiada także tego typu sprzęt i co równie istotne ukończyła też kilka dość drogich kursów po to by bez przeszkód posługiwać się właśnie takim w przestrzeni publicznej. Pozornie tego typu maszyny wydają się być zabawkami, ale w czasach obecnych bardzo wiele firm chce mieć reklamę nakręconą za pomocą drona. Nakręcenie takowej to nie tylko ponad godzina latania w określonym miejscu i jakieś kilkanaście minut filmowania. Na dokładkę trzeba też taki materiał filmowy poddać obróbce, a to rzecz jasna stanowi wyzwanie i to nawet znaczne, bo po niecałych dwóch godzinach latania i kręcenia specjalista od nagrywania filmów tego typu powraca do własnego domu i właśnie tam zgrywa filmy na masywny laptop z procesorem Core i9 i właśnie na nim zaczyna tę dość długa edycję materiałów, która w czasami trwa te trzy lub cztery dni i właśnie dlatego dość rozbudowany film promocyjny, w którego przypadku łączy się materiał z drona i ten pochodzący z drogiej lustrzanki cyfrowej tanim być niestety nie może.

Drony i koszty.

Nie tajemnicą jest to, że jedne z lepszych dronów dostępnych na rynku kosztują tyle co ciekawie wyposażone auto kompaktowe, czyli kosztują nie mało i jeśli doda się do tego cenę kilku dość dobrych szkoleń na drona, to raczej wyjdzie z tego już mała fortuna. Taki odpowiednik założenia instalacji fotowoltaicznej znacznie ograniczającej zużycie energii elektrycznej w domu o powierzchni blisko dwustu metrów kwadratowych. Taki poziom kosztów to rzecz jasna dla dość wielu z nas spory minus, którego to nie da się uniknąć, czyli trzeba wydać spore pieniądze, jeśli chce się zarabiać na bardzo dobrym dronie do kręcenia filmów promocyjnych. Warto też pamiętać o tym, że rynek dronów się zmienia, czyli kilka lat temu masywna maszyna z kamerą 4K była opcją bardzo ciekawą, a dziś dron z kamerą 6K, który ma cztery wirniki i masę wynoszącą trochę ponad pół kilograma może filmować dłużej i ma bardziej rozbudowane funkcje, jeśli chodzi o te manewry wykonywane przez elektronikę i to właśnie wtedy gdy operator zajmuje się programowaniem kamery do wykonania serii ujęć. Nauka obsługi tego typu zabawki trwa, ale bez wątpienia się opłaca.

Dron podwodny.

Dzisiejsza elektronika to także te drony podwodne, których można używać nawet w rzekach. Rzecz jasna takowych używa się na znacznie mniejszą skalę. Jednym słowem za pomocą czegoś w tym stylu da się kręcić filmy pod wodą w jeziorze, którego wody są tymi zaskakująco czystymi. Praktyczne zastosowanie tego sprzętu to dziś profesjonalne i mniej profesjonalne kręcenie filmów pod wodą i te inspekcje podwodnych instalacji, oraz statków pod linią wody. Takie maszyny się nadają do tego typu zadań i to nawet bardzo, bo się nie męczą tak jak ludzie, wystarcza im energia elektryczna i co najistotniejsze w niemal każdym przypadku zrobią to do czego je zaprogramowano. Ich spory minus może tylko tkwić w kosztach eksploatacji, a konkretniej w tym, że części markowe nie da się zaliczyć do tanich. Pozornie jest to wada, ale tego typu drona można używać nawet przez ponad dekadę, bo nawet te pięć lat po zakończeniu produkcji w sklepie producenta da się znaleźć te istotne podzespoły do konkretnego modelu. Inaczej jest z tanimi zabawkami tego rodzaju, bo takowe kupuje się na rok lub góra na dwa lata zabawy.

Smartfon.

W czasach obecnych smartfon to mobilny internet, czyli też możliwość zamawiania różnego typu drobiazgów na aukcjach w sieci. Rzecz jasna tego typu sprzętami da się też kręcić filmy, robić te dość atrakcyjne zdjęcia i na dokładkę publikować materiały tego typu na portalach społecznościowych. Jednym słowem tego typu sprzęty mogą zaskakująco wiele i z biegiem lat ich możliwości rosną, bo do tych najlepszych montuje się dziś nawet te procesory o ośmiu rdzeniach. Rozwiązania te kosztują nie mało i co równie ważne ta elektronika użytkowa szybko się starzeje, ale z drugiej strony dziś raczej nie da się żyć bez tego mobilnego dostępu do portali społecznościowych. Mowa tu o tym, że dzięki smartfonowi i dostępowi do jednego ze społecznościowych portali załatwia się sporo spraw bezpośrednio powiązanych z naszą pracą, czyli ten elektroniczny ważący niezbyt wiele gadżet ma klika kamer i czasami więcej niż jeden mikrofon. Dlatego też za jego pomocą możemy śmiało robić wideokonferencje i to nawet z miejsc atrakcyjniejszych od takiego nudnego biura. Elektronika ta to także te wersje pancerne, które się przydają i to nawet bardzo, bo taki smartfon może wpaść do wody lub spaść z kilku metrów na betonowy chodnik i nadal pozostanie tym w pełni sprawnym.

Pancerny laptop.

W czasach obecnych elektronika użytkowa to nawet opcje takie jak pancerny laptop. Mowa tu o tym, że taki komputer ma wszystkie zalety innych laptopów i co równie istotne może on pracować niezwykle wydajnie także poza domem w dwudziestostopniowym mrozie. Zwyczajny laptop do pracy w domu rzecz jasna tego nie potrafi, bo jego bateria zapewne znacząco się rozładuje już po jakichś trzydziestu minutach pracy. Dodatkowo dochodzą inne istotne wady pracy poza domem. Kolejnym z tych ważnych minusów jest wilgotność, która w pewnych miejscach jest sporym problemem. Wiele znaczy też i to, ze jeśli taki laptop zaliczany do pancernych jest używany na budowie to co jakiś czas można takowy strącić i spadnie on po tych nie wykończonych schodach o jedną kondygnację niżej. W tym tkwi spory problem, bo typowy laptop biznesowy, czyli nawet ten markowy by się uszkodził, a ten będzie w pełni sprawnym, choć trzeba pamiętać też i o tym, że ta odporność na czynniki szkodzące ma też i swoją cenę, a samo zapotrzebowanie na tego typu maszyny nie jest znacznym, bo nie każdy jest inżynierem wchodzącym z laptopem na teren budowy.

Wzmocniona konstrukcja.

Obecnie normą jest też i to, że laptop biznesowy o masie trochę ponad kilograma i posiadający też procesor o sześciu rdzeniach ma też wzmocnioną konstrukcję. Tego typu istotna zaleta rzecz jasna nie oznacza tego, że można taki komputer zabrać tam, gdzie na pewno się on uszkodzi. Zaleta tego rodzaju umożliwi mu raczej przetrwanie upadku na tę typową podłogę w biurze z wysokości około jednego metra. Plus ten rzecz jasna wyróżnia opcja markowe i co równie ważne taki markowy laptop wytrzyma jakieś pięć lat lub nieco więcej, jeśli te upadki z wysokości blisko metra nie trafiają się mu częściej niż ten raz lub dwa razy w roku. W tę istotną zaletę często warto zainwestować, bo bardzo tani laptop zaliczany do tych nie firmowych zazwyczaj nie wytrzyma nawet jednego upadku z wysokości blisko metra. Kluczowe znaczenie ma też i to, że nawet jeśli ten nie markowy sprzęt nie zostanie uszkodzony mechanicznie, to i tak jego procesor po blisko roku znacząco zwolni. Prawda ta potwierdza się w świecie bardzo tanich laptopów i to już od blisko dekady, bo niska cena to w wielu procentach przypadków znaczne problemy z jakością.

Wyjątkowo tanie laptopy.

Nie da się ukryć tego, że tanie laptopy to te wolne procesory o czterech rdzeniach, które nie zachwycają nawet wtedy gdy dana maszyna jest nową. Kluczowe znaczenie ma też i to, że po trochę ponad roku pracują znacznie wolniej i dlatego tak wielu z nas woli kupić markowy laptop zaliczany do używanych lub ten powystawowy. Opcje tego typu cechuje rzecz jasna lepsza proporcja jakości do ceny, choć trzeba też pamiętać o tym, że pewna część z nas postawi też i na ten bardzo tani i lekki laptop do domu, bo jeśli za pomocą takowego piszemy niemal wyłącznie teksty, to jakiś bardzo dobry procesor jest dla nas opcją zbędną. Na dokładkę naszą pracę możemy zapisywać na przenośnym dysku typu SSD lub na karcie pamięci. Taka zapobiegliwość jest rzecz jasna wskazaną, bo nigdy nie wiadomo kiedy taki laptop zawiedzie. Niektóre z tego typu sprzętów śmiało można też zaliczyć do mniej zawodnych, a udowadniają to rankingi tworzone zazwyczaj w sieci. Te rankingi często są tworzonymi dzięki opiniom użytkowników i dzięki nim można wybrać tani, lekki i nowy laptop, który spełni wiele z naszych kluczowych wymogów.

Przydatne gadżety.

Jeśli chodzi o pracę mobilną z uzyciem elektroniki, to może się też nam przydać ten powerbank z panelem fotowoltaicznym lub nawet niewielki zestaw z panelem fotowoltaicznym. Mowa tu konkkretnie o zestawie takim jak panel fotowoltaiczny, regulator napięcia i akumulator żelowy. Drobiazgi tego typu są rzecz jasna tymi typowymi i co równie istotna za pomocą takowych da się pracować na laptopie także w altanie na działce rekreacyjnej, w której przypadku podłączenie do najbliższej linii energetycznej byłoby raczej opcją zbyt drogą. Tego typu zestaw produkujący energię elektryczną bezpośrednio z promieniowania słonecznego można także zamontować na tym sporym samochodzie terenowym, za którego pomocą wybieramy się w dzikie ostępy. Nawet tam przydaje się nam elektronika użytkowa i nie chodzi tu o to by być online, ale o to by fotografować nocne niebo za pomocą głowicy astrograficznej. Tego typu uatrakcyjnienie nocy poza cywilizacją także daje nam elektronika, choć ten konkretny jej typ nie jest wyjątkowo popularnym i atrakcyjnym tylko dla nielicznych, bo większość preferuje raczej to granie na laptopach gameingowych.

Czytnik linii papilarnych.

Blokowanie laptopa w czasach obecnych to standard i to nawet jeśli chodzi o zespoły pracownicze, w których przypadku wszyscy dobrze się znają. Jednym słowem w przeszłości bywało już nawet tak, że ktoś komuś ukradł tę istotną część pracy i nie dało się tego udowodnić, a tego typu kradzież miała miejsce wtedy gdy jedna osoba wyszła na chwilę do toalety. Właśnie wtedy pobrano te dość cenne pliki z jej lub jego laptopa i było już po wszystkim. Kluczowe znaczenie ma tu to, że czytnik linii papilarnych nie zabezpiecza przed tego typu przykrościami w sposób idealny, bo niektóre z nich da się oszukać za pomocą zwyczajnego wydruku na kawałku kartki papieru. Tak bywa w przypadku tańszych opcji, ale w laptopach markowych tych tanich opcji już się prawie nie montuje, bo one muszą być lepszymi od tych tanich, a to jest powiązane z produkcją bardziej zaawansowanych czytników.

Podejście do dotykowych ekranów.

Opcja takie jak dotykowe ekrany i matowe matryce to niemal norma w przypadku dobrego pancernego smartfona, ale już w laptopie taki dotykowy ekran w połączeniu z matową matrycą, to nie opcja często widywana. Tego typu ekran przyśpiesza obsługę takiego komputera, ale trzeba też patrzeć z innej strony na to zagadnienie, czyli przypadkowe dotknięcie ekranu może wyłączyć jeden z pracujących programów. Sporym problemem jest też połączenie dziecka i laptopa z dotykowym ekranem, bo gdy takie dziecko przypadkiem znajdzie się zbyt blisko takiego biznesowego laptopa to nie umyślnie może usunąć znaczną część naszej pracy.

Dodaj komentarz