21 kwietnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

LED, czyli lepszy wymiar światła

2 min read
LED, czyli lepszy wymiar światła

Tak, światło LED jest uważane za bezpieczniejsze i zdrowsze światło. Lampy LED nie wytwarzają żadnego rodzaju promieniowania ultrafioletowego, które powoduje blaknięcie koloru w sztuce czy blaknięcie tkaniny w dywanach i innych towarach delikatnych. Z oświetleniem LED nie ma żadnego migotania, na które wiele osób jest wrażliwych. Domowe rośliny, a zwłaszcza przemysłowe i handlowe, sklepy, biblioteki, galerie i magazyny mogą natychmiast korzystać z oświetlenia LED.

Jak długo świecą lampy LED

Lampy LED to półprzewodnikowe urządzenia, które się nie wypalają. Średnia długość życia dla oświetlenia LED wynosi od 50.000 do 100.000 godzin lub więcej, co oznacza brak kosztów utrzymania oraz wynajmowania pracowników do wymiany światła. Z biegiem czasu, koszt zamienników dla świetlówek lub żarówek może znacznie zwiększyć oszczędności przy wyborze lamp LED.

Lampy LED są zwykle trwają około 100.000 godzin. Zwykła żarówka jest oceniana na około 1000 godzin. Świetlówki kompaktowe lub świetlówki są przystosowane do 8000 godzin. Koszt wymiany jest tutaj zdecydowanie większy niż w przypadku LED-ów.

Oświetlenie LED zapewnia doskonałą jakość światła zarówno dla zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Żywotność jednaj lampy LED to w przybliżeniu tyle, co 50 żarówek żarowych lub 8 świetlówek. Dioda LED emituje 90% mniej ciepła niż konwencjonalne żarówki, czyli produkuje więcej światła niż ciepła i uzyskuje maksymalną efektywność energetyczną. Lampa LED jest naprawdę solidny, gdyż nie zawiera gazów, włókien i nie ma żadnych ruchomych części do zużycia.

Wysoka wydajność LED-ów

Efektywność oświetlenia LED została znacznie rozszerzona dzięki innowacyjności technologii w ciągu ostatnich kilku dekad. Efektywność żarówek i lampy halogenowe są 12-24 lumenów na wat, świetlówki są 50-70 lumenów na wat i lampy sodowe są 90-140 lumenów na wat. Wynikiem tego jest niska wydajność, ponieważ większość energii zużywana jest na produkowanie ciepła przez wymienione lampy. Oświetlenie LED osiąga sprawność 200 lumenów na wat przy zachowaniu 90% wydajności. Cel ten zostaje osiągnięty przy jednoczesnym zapewnieniu korzyści, takie jak doskonały wskaźnik oddawania barw, wąskie spektrum światła, brak emisji UV, brak konieczności filtracji.

Dodaj komentarz