3 października, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Jaki jest pożytek z formatowania dysków twardych lub pamięci flash USB?

3 min read
Jaki jest pożytek z formatowania dysków twardych lub pamięci flash USB?

Kiedy mówimy o formatowaniu jednostki magazynowej, niezależnie od jej rodzaju, jest to coś podstawowego, aby to zadziałało. Mamy tu na myśli, że jego logiczna struktura danych ma odpowiedni format. W ten sposób naprawdę osiągamy to, że system operacyjny jest w stanie zrozumieć tę strukturę i w ten sposób być w stanie z nią pracować. W przeciwnym razie dyski twarde komputera lub te, które podłączamy przez USB nie mogłyby działać.

Jest to zadanie, które możemy wykonać szybko, klikając na dysk do sformatowania prawym przyciskiem w Eksploratorze Windows.

Jeśli skupimy się na najczęściej używanym na świecie systemie operacyjnym na komputerach stacjonarnych – Windows, możemy powiedzieć, że istnieją trzy podstawowe rodzaje formatów. Mamy tutaj możliwość wyboru pomiędzy trzema różnymi typami formatu, takimi jak FAT32, NTFS i ExFAT. Mimo że są to różne typy formatów dysków, niektórzy z Was mogą nie znać różnic między nimi. W rzeczywistości, sam system operacyjny nie mówi nam o różnicach. Może to oznaczać, że czasami mamy pewne wątpliwości przy wyborze rodzaju, który nas najbardziej interesuje.

Różnice między FAT32, NTFS i ExFAT w systemie Windows

Właśnie z tego powodu postaramy się wyjaśnić cechy charakterystyczne każdego typu formatu.

FAT32 – najstarszy format

Na początek porozmawiamy o rodzaju formatu dla dysków twardych, który jest z nami od wielu lat. Konkretnie chodzi nam o typ FAT32. Warto wspomnieć, że jest to najstarszy format, o którym będziemy tu mówić. W rzeczywistości jest z nami od premiery Windows 95 przez Redmond. Początkowo FAT32 został opracowany i wydany w celu zastąpienia poprzedniego FAT16.

Ale oczywiście, dzięki swojemu wieku, FAT32 ma pewne zalety. Praktycznie każde urządzenie pamięci masowej jest z nim kompatybilne. Staje się to szczególnie ważne, gdy musimy współdzielić pliki pomiędzy dwoma komputerami. =

NTFS – bardziej aktualny system plików

Z drugiej strony znajdujemy następcę FAT32, który został stworzony przez ten sam Microsoft. Oczywiście, jak nie mogło być inaczej, NTFS eliminuje dwa ograniczenia. Możemy obsługiwać pliki większe niż 4 gigabajty i partycje większe niż 8 terabajty.

Jednocześnie warto zauważyć, że ten format pliku zawiera również szereg ulepszeń, które zostały uwzględnione w czasie, aby dostosować się do nowych czasów. Należy również pamiętać, że nowoczesne systemy operacyjne nie przestają się rozwijać, więc i pamięci masowe muszą iść z duchem czasu.

exFAT – system plików dla urządzeń zewnętrznych

Jest to nieco bardziej aktualny system formatowania, choć istnieje od 2006 roku. W szczególności, stał się on naturalnym zamiennikiem dla wspomnianego wcześniej FAT32 i został wprowadzony w większości nowoczesnych systemów operacyjnych. Warto wspomnieć, że jedną z głównych cech tego formatu jest to, że został on specjalnie zaprojektowany do użycia z dyskami flash.

Dodaj komentarz