12 grudnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Format dysku – jak i kiedy należy go wykonać?

3 min read
Format dysku – jak i kiedy należy go wykonać?

Korzystając z komputera, nie raz spotkamy się z sytuacją, gdzie system odmówi nam posłuszeństwa. Złośliwe oprogramowanie ingerujące w pliki rozruchowe bądź przeciążony danymi dysk może upomnieć się o jego sformatowanie. Istnieją również sytuacje, gdzie zwyczajnie chcemy pozbyć się starego systemu operacyjnego na rzecz nowego. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak wyczyszczenie dysku w celu ponownej instalacji Windowsa.

Czy formatowanie jest konieczne?

Przed przystąpieniem do tej czynności warto odpowiednio przeanalizować czy aby na pewno wymagany jest format naszego dysku. Może się okazać, że do płynnego funkcjonowania systemu wystarczy skorzystanie z takich programów jak CCleaner czy Odkurzacz. Są to programy stworzone z myślą o takich sytuacjach, gdzie dostrzegalny jest długi rozruch komputera lub częste zawieszanie się systemu operacyjnego. Jeśli natomiast chcielibyśmy zaktualizować nasz system, możemy w tym celu wykorzystać asystenta aktualizacji (znajdziemy go na oficjalnej stronie microsoftu).

Partycjonowanie dysku – czy warto?

Swego czasu partycjonowanie dysku było czymś koniecznym. Osoby, które pamiętają czasy Windowsa 98 wiedzą, że system ten miał problem z wykryciem dysków o większej pojemności. W tym celu dzieliło się go na mniejsze sekwencje. Jak to się ma do obecnych wersji systemu? W zasadzie to nijak. Obecnie systemy operacyjne nie mają takich problemów, dzięki czemu dodatkowe czynności w celu wykrycia wolumenu nie są potrzebne. Partycjonowanie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą ważne dane przechowywać w miejscu bezpiecznym. Jeśli w przyszłości zdecydujemy się na ponowne formatowanie, pliki te będą odseparowane, co za tym idzie, format nie wpłynie na ich utratę.

Formatowanie dysku – Pierwsze kroki

W pierwszej kolejności określić należy, jaki konkretnie dysk chcemy sformatować. Czy jest to dysk, na którym posiadamy zainstalowany system operacyjny, czy może dysk dodatkowy, na którym zainstalowane są różnego rodzaju programy. W przypadku pierwszym sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ potrzebna będzie nam płyta instalacyjna bądź pendrive.

Formatowanie dysku systemowego – Podczas uruchomienia komputera należy przejść do BIOS-a. Zrobimy to, wciskając odpowiedni klawisz na klawiaturze. W zależności od posiadanej płyty głównej mogą być to kolejno: DEL, F10, F2,F1 lub ESC. Gdy już się w nim znajdziemy, znaleźć należy opcje rozruchowe. Szukamy więc zakładki Boot. Przykładowa ścieżka: Boot -> Boot Device Priority.

Po wybraniu powyższego wyskoczy nam lista urządzeń podpiętych do naszego komputera. Jako pierwsze z listy wybieramy nośnik instalacyjny (powinien znajdować się na pierwszym miejscu, aby w pierwszej kolejności wymuszony został rozruch płyty). Teraz gdy już to zrobiliśmy, wciskamy ESC. Bios spyta się nas czy chcemy zapisać zmiany. Oczywiście wybieramy yes. Jeśli wszystko zrobiliśmy tak, jak należy, przy ponownym rozruchu komputera uruchomi się instalacja systemu. W dalszym etapie instalacyjnym zostaniemy poproszeni o wybranie dysku, na którym chcemy zainstalować Windows. Nas interesuje formatowanie dysku C. Gdy już to zrobimy, możemy wybrać partycje, na której zainstalujemy nowy system.

Formatowanie dysku z danymi – Tutaj sprawa ma się nieco inaczej. W przeciwieństwie do partycji, na której znajduje się system, tutaj pozbyć się plików możemy kilkoma kliknięciami. Przed wykonaniem formatowania warto przekopiować pliki, które chcielibyśmy zachować. W przeciwnym wypadku zostaną one utracone.

Aby pozbyć się wszystkich danych na dysku, należy kolejno wykonać kroki: Wchodzimy w “Eksplorator plików” (powinien znajdować się na pasku) -> “Ten komputer”. Gdy już tu się znaleźliśmy, kliknijmy prawym przyciskiem myszy na dysku, który chcemy sformatować. Z dostępnej listy wybierzmy opcję “Formatuj…”.

Jak nie trudno zauważyć, formatowanie nie należy to trudnych umiejętności. Może okazać się ona niezwykle przydatna, szczególnie w sytuacji gdzie komputer z jakichś powodów nie działa tak, jak powinien, a w pobliżu nie ma nikogo, kto by mógł nam pomóc. Formatowanie zdecydowanie rozwiązuje wszystkie problemu związane z błędnym funkcjonowaniem systemu. Pamiętać jednak trzeba o kopii zapasowej plików.

Dodaj komentarz