10 grudnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Myszka do komputera – jak wybrać?

3 min read
Myszka do komputera – jak wybrać?

Historia myszy komputerowych i ich popularność związana jest z rozwojem komputerów osobistych i systemów operacyjnych. W odróżnieniu od pierwotnych, współczesne systemy stały się w pełni graficzne, przez co wymagają obsługi poprzez poruszanie się wskaźnikiem po całym ekranie monitora, a nie tylko w jednej linii poleceń tekstowych. Stąd popularność różnych urządzeń wskazujących takich, jak gładzik (stosowany przeważnie w laptopach, ang. touchpad) oraz oczywiście mysz komputerowa. Kiedyś stosowane były myszy, które śledziły ruchy dłoni za pomocą wbudowanej w podstawę kulki. Jednak rozwój technologii pozwolił na powszechne wprowadzenie szybszych, wygodniejszych i dokładniejszych myszy optycznych, które dziś mają praktycznie wyłączność na rynku.

Do czego będziemy używać myszy?

Jeśli zamierzamy używać myszki do gier, które wymagają dużej precyzji (czyli najwyższej rozdzielczości, mierzonej w DPI), szybkości i gładkości przesuwania się po podłożu – powinniśmy wybrać tzw. mysz gamingową. Są to najdroższe, ale jednocześnie najlepsze dostępne na rynku produkty. Co ciekawe – ze względu na konieczną niezawodność na ogół są to urządzenia przewodowe. Jest tak dlatego, że nawet najlepsze połączenie bezprzewodowe może zostać zerwane w trakcie rozgrywki i wzbudzić frustrację użytkownika. Jednak jeśli nie zamierzamy w ten sposób korzystać z myszki komputerowej, to możemy wybrać z całej gamy urządzeń przeznaczonych do użytku uniwersalnego.

Przewodowa czy bezprzewodowa?

Mysz przewodowa rzeczywiście zapewni większą niezawodność i nie będzie wymagała od użytkownika dbania o poziom naładowania akumulatorów (wbudowanych lub wymiennych), jednak urządzenie bezprzewodowe da większą swobodę codziennego użytkowania, wolność od splątanych na biurku kabli oraz większą mobilność dzięki brakowi konieczności każdorazowego radzenia sobie ze zwijaniem okablowania. Ma co prawda większą wagę (powiększoną o ciężar akumulatora i wbudowanego modułu komunikacji bezprzewodowej), jednak w codziennym użytkowaniu nie powinno mieć to dużego znaczenia.

Technologia połączenia

Jeśli naszego bezprzewodowego urządzenia będziemy używać przeważnie z jednym, konkretnym komputerem, to możemy zdecydować się na mysz korzystającą z technologii 2,4 GHz i adaptera USB, który wpięty będzie do naszego komputera. Jednak chcąc uzyskać większą swobodę w łączeniu myszki z różnymi urządzeniami wyposażonymi w technologię Bluetooth, możemy zakupić urządzenie w niej pracujące. Zakładając, że nasz laptop ma możliwość łączenia się w ten sposób – nie będziemy potrzebowali żadnego dodatkowego adaptera. Urządzenie będzie można dość łatwo podłączyć do każdego innego sprzętu obsługującego Bluetooth. Jako ciekawostkę można zauważyć, że takie urządzenie współpracować będzie nawet z naszym smartfonem.

Ergonomiczność i wykonanie

Jeśli pracujemy z komputerem wiele godzin dziennie to warto wybrać urządzenie, które nie spowoduje drętwienia czy bolesności dłoni, a jego rozmiar będzie do niej dopasowany. Dlatego nie zaszkodzi wybrać się do sklepu, który oferuje możliwość przymierzenia dłoni do oferowanego sprzętu tak, by wybrać to, co będzie dla nas najlepsze. Zwróćmy uwagę na materiał wykonania myszki, który z czasem może zbierać wiele zabrudzeń lub łatwo ulegać uszkodzeniom.

Podkładka – może okazać się najważniejsza

Podkładka pod mysz komputerową jest w praktyce nieodzowna przy codziennym posługiwaniu się urządzeniem. Pozwala ona na zwiększenie precyzji myszki, która w innym wypadku mogłaby nieregularnie odbijać od podłoża światło lasera i przez to obniżać komfort pracy. Jednocześnie dobrze dobrana podkładka nie będzie przesuwać się po blacie i zapewni nadgarstkowi odpowiednie oparcie (np. żelowe), przez co nawet długotrwała praca przy biurku będzie w pełni komfortowa.

Dodaj komentarz