21 kwietnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Jak wprowadzić porządek na komputerze? Najszybszy sposób!

3 min read
Jak wprowadzić porządek na komputerze? Najszybszy sposób!

Jak zaprowadzić porządek na komputerze?

Świąteczne porządki dopadły prawdopodobnie i Ciebie. Zakończyłeś je z sukcesem? Przynajmniej raz na rok wszystko staje się czyste…

Jednak czy aby na pewno wszystko?

Sam posprzątałem całe swoje otoczenie. Podłoga, łóżko, biurko, szafki, ściany. No dobra, przyznam się – ścian nie myłem. Jednak cały pokój lśnił bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. No właśnie – tylko pokój.

Większość osób myśli pewnie, że pominąłem resztę domu. Jednak nie, pominąłem coś o równie ważnego. Coś, czego większość ludzi nie dostrzega – komputer.

Chaos i bałagan na komputerze

Otwierasz komputer i co widzisz? Jaki obraz ukazuje się twoim oczom, tuż po odpaleniu komputera. Ja do niedawna widziałem cały pulpit zawalony plikami. Doszedłem do takiego stanu, gdzie nie istniało ani jedno wolne miejsce, a ja ciągle zapisywałem na nim pliki.

Wydaje Ci się, że to jest bałagan? Nie wiesz, co znajdywało się głębiej.

A chaos na początku wystarczał by zniechęcać do pracy. Zresztą wyobraź sobie jak się czujesz. Idziesz uśmiechnięty do pracy. Przekraczasz próg, szybko idziesz do celu, bo po prostu chcesz pracować i powtarzasz sobie w myślach „tak, dzisiaj zrobię coś wielkiego”. Otwierasz drzwi i nagle ktoś wali Ciebie prosto w twarz. Takie właśnie uczucie wywołuje bałagan na pulpicie.

A gdy już ockniesz się po pierwszym uderzeniu w pocieszających ramionach facebooka, to czas na kolejne wyzwanie. W czasie pracy nagle zachodzi potrzeba byś otworzył jakiś plik. Radośnie szybko otwierasz pierwszy folder. Poniżej 0,5 sekundy – pobiłeś swój rekord. Jednak teraz wpadasz w dżunglę. Zaplątałeś się w sieć plików. Tracisz sekundy, minuty na szukanie jednego pliku. Gdyby to była jednorazowa akcja, to pewnie byś to jakoś zniósł. Jednak Ty dobrze, wiesz, że gdy zajdzie potrzeba otwarcia innego dokumentu to sytuacja się powtórzy.

I właśnie tak się czułem z plikami, które znajdowały się głębiej. Panował tam istny chaos – praktycznie w każdym folderze brakowało porządku. Bałagan? Nie, totalny burdel.

Jak wprowadzić porządek na komputerze?

W końcu coś musiałem z tym zrobić. Ile czasu można żyć w brudzie? Być moze i dosyć długo, jednak ja zdecydowanie wolę czystsze klimaty:

Oszczędzam czas
Mogę robić to co ważne, zamiast szukać ciągle jakiegoś pliku
Wiem gdzie się znajduje
Unikam negatywnych emocji związanych z bałaganem

Pewnie teraz myślisz sobie o bałaganie jaki znajduje się na Twoim komputerze i powtarzasz sobie „ogarnięcie tego zajmie wieki”. Jednak wcale tak nie jest. Najważniejszy punkt w całym sprzątaniu, to ustalenie jakich folderów potrzebujesz.

Mój obecny system folderów wygląda tak jak na tym zdjęciu

Oddzielny folder na wideo? zdjęcia? A może oddzielny na rozwój osobisty, i oddzielny na twój domowy system zarabiania? Ustal swój własny system folderów, u mnie on wygląda tak jak na zdjęciu z boku.

Krok drugi – Ty swoją pracę zrobisz szybko, jednak komputerowi może ona trochę zająć czasu. Stwórz folder „stary system plików”. Następnie zaznacz wszystkie pliki i przenieś je tam.

I tyle. Wprowadziłeś porządek. Wydaje Ci się, że tylko zamiotłeś śmieci pod dywan? Trochę tak jest, jednak teraz za każdym razem gdy potrzebujesz pliku z folderu „stary system plików”, to przenieś go do nowego systemu folderów. W ten sposób będą znajdować się w nim tylko potrzebne dokumenty. Zdziwisz się jak wiele z zapisanych plików nigdy nie użyjesz (w moim przypadku na razie to jakieś 99%).

A w ten sposób nie tracisz żadnego pliku. Wszystko zatrzymałeś. Gdy czegoś potrzebujesz, to poszukasz, znajdziesz i przeniesiesz tam gdzie być powinno. Dzięki temu następnym razem znajdziesz to o wiele szybciej.

Dodaj komentarz