Jak skutecznie usunąć dane z pendrive?
3 min read1. Podstawowy format
System Windows posiada funkcję formatowania każdego dysku podłączonego do komputera, o ile nie chroni go odpowiedni kod. Jednak w przypadku standardowych nośników USB wystarczy kliknąć na ikonkę dysku prawym przyciskiem myszy i kliknąć „formatuj”. Wybierając odpowiedni typ formatowania dysk zostanie wyczyszczony ze wszystkich danych – dlatego warto, by zastanowić się najpierw czy nie posiadamy na naszym pendrive’ie ważnych dokumentów. Jeżeli nie, format usunie wszystko.
Jednak niektóre wirusy i robaki lub złośliwe oprogramowanie nie pozwala się w tak prosty sposób wyrzucić się z nośnika. Co robić w takim wypadku?
2. Wyłącznie AutoRun
Bardzo dużo programów umieszczonych na pendrive’ie może automatycznie się uruchamiać, jednak warto tę funkcję wyłączyć. Jest wartościowa, jednak przez nią na nośnik może wgrać się złośliwe oprogramowanie, którego potem nie uda się usunąć. Lepiej dmuchać na zimne i nie pozwolić żadnemu wirusowi dostać się na nasz nośnik. Jeżeli już się dostał, wyłączenie AutoRunu oczywiście zaskutkuje, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy usunie się pliki wirusa. Te można zlikwidować poprzez włączenie wyświetlania ukrytych plików i usunięcie wszystkiego dookoła pliku autorun.inf.
3. Wgranie – usunięcie – wgranie
Większość programów mających na celu odzyskiwanie danych działa na zasadzie przywracania plików z sektorów dysku, które nie zostały jeszcze ponownie zapisane. Oznacza to, że jeżeli usuniesz np. zdjęcia z wakacji i na ich miejscu na dysku umieścisz długi film z np. rozpoczęcia roku szkolnego, to odzyskanie zdjęć stanie się niemożliwe. Na pendrive po usunięciu wartościowych plików dobrze nagrać inne, zupełnie nieważne dane, które uniemożliwią ponowny odczyt.
4. Specjalne oprogramowanie
W sieci istnieje wiele specjalnych plików służących do kompleksowego kasowania danych. Dzięki nim każdy pendrive czy dysk twardy zostanie wyczyszczony całkowicie z nawet pozostałości po plikach. Za część programów trzeba zapłacić, inne wymagają opłaty za część funkcji, jednak można z łatwością znaleźć darmowy program robiący dokładnie to samo.
Warto jednak uważać co ściągamy z Internetu – z jednej strony możemy pobierać program do kasowania danych, w rzeczywistości może on stać się wylęgarnią wirusów. Dlatego chwila lektury nad opiniami i komentarzami może zabezpieczyć nas przed ściągnięciem niebezpiecznego wirusa.
Istnieją jeszcze inne, bardziej skomplikowane metody, wymagające uzyskania dostępu do rejestru systemowego. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku i pilnowania, co nagrywamy na naszym nośniku. Warto tu wspomnieć o reklamowych pamięciach USB, które bardzo często zmieniają właścicieli. Dobrym rozwiązaniem na pilnowanie swojego nośnika może okazać się zakupienie go w ciekawej formie, np. pendrive w kształcie karty kredytowej lub z pendrive z logo czy nadrukiem. Wówczas pilnowanie pendrive’a stanie się proste i ryzyko, że ktoś niepowołany dostanie go w swoje ręce zniknie.