21 kwietnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Czytnik e-booków, czyli książki w zasięgu ręki

2 min read
Czytnik e-booków, czyli książki w zasięgu ręki

W naszym serwisie pisaliśmy już na temat czytania książek, jednak dziś postanowiliśmy poruszyć ten temat od nieco innej strony. Chodzi tu o czytniki e-booków, które stały się nowocześniejszym odpowiednikiem tradycyjnej, papierowej książki. Mimo, że początkowo nie były zbyt dobrze odbierane przez potencjalnych kupujących, obecnie cieszą się wciąż rosnącą popularnością, a ich użytkownicy są bardzo zadowoleni z ich użytkowania. Jak działa czytnik e-booków i jakie ma on zalety względem tradycyjnej książki?

Jak działają czytniki e-booków?

Czytanie książek to wbrew pozorom dość wymagające zajęcie dla naszych oczu. Przy odpowiednich warunkach oświetleniowych i wciągającej lekturze, bez problemu spędzimy nad nią kilka godzin. Jednak łatwo zauważyć, że podczas, gdy w kartkę świeci intensywne słońce, oczy męczą się w bardzo krótkim czasie. To samo dotyczy czytania z komputera lub tabletu, przez wzgląd na stosunkowo dużą jasność wyświetlacza. Dlatego, tworząc “elektroniczną książkę” trzeba było rozwiązać ten problem.

Dokonano tego w bardzo sprytny sposób. Wyświetlacze, jakie są zamontowane w czytnikach e-booków, składają się z milionów małych elementów o średnicy zbliżonej do ludzkiego włosa. Kryształki te są dwukolorowe – z jednej strony są białe, zaś z drugiej czarne. Każdy z tych kolorów jest naładowany elektrycznie, przy czym jeden z kolorów jest naładowany dodatnio, zaś drugi – ujemnie. Dzięki odpowiedniej polaryzacji elektrody znajdującej się pod kryształkiem, na wierzchu, od widocznej strony, pojawia się biały lub czarny kolor. Ich odpowiednia konfiguracja na całej powierzchni “wyświetlacza” układa się w litery i cyfry, przypominając papier i umożliwiając wygodne czytanie. Co ciekawe, prąd pobierany jest z akumulatora tylko w momencie zmiany strony, dlatego bateria wystarcza na bardzo długi czas.

Jakie zalety ma czytnik e-booków?

Podstawową zaletą jest to, że samo urządzenie jest znacznie mniejsze niż tradycyjna książka, jednocześnie umożliwiając przechowywanie kilkuset, a nawet kilku tysięcy tytułów. Dzięki temu, można w zależności od chwili, humoru i dowolnych innych czynników wybrać lekturę, na którą aktualnie mamy ochotę. Ponadto, ze względu na stosunkowo niewielką masę oraz kompaktowe wymiary, można zabrać je wszędzie bez najmniejszego problemu.

Czytnik e-booków jest także bardziej trwały, niż tradycyjna książka – jest mniej wrażliwy na wodę (nie ma problemu z używaniem go na przykład podczas deszczu) oraz nie sprawia problemu w czasie czytania w intensywnym świetle. Ponadto, w przeciwieństwie do typowych wyświetlaczy, obraz jest taki sam niezależnie od kąta widzenia i zakłóceń zewnętrznych. To wszystko sprawia, że czytnik e-booków to niewątpliwie ciekawe urządzenie o bardzo dużym potencjale.

Dodaj komentarz