29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Technologie bezprzewodowe

2 min read
Technologie bezprzewodowe

Światem zaczyna rządzić technologia

W naszych domach i mieszkaniach również jest jej coraz więcej. Kupujemy kolejne urządzenia, by ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. Ile urządzeń – tyle kabli zasilających. Do tego kable sieciowe, kable głośnikowe, przewody telefoniczne, przewody łączące telewizor z magnetowidem i DVD itd… Chyba każdy z nas to zna. Nic więc dziwnego, że o “bezprzewodowym domu” myślano od dawna. Czyż nie piękną wizją jest posiadanie multimedialnego pilota, który w naszym domu pełni rolę uniwersalnego zarządcy i dzięki któremu możemy z kanapy wykonać wiele czynności? Albo zamówić w internetowej wypożyczalni film, który system pobierze bezpośrednio z sieci i poprzez domową sieć Wi-Fi prześle do wybranego urządzenia, bądź zapisze na dysku? Odpowiedź jest oczywista.

Technologie bezprzewodowe

Większość technologii bezprzewodowych opiera się na przesyłaniu danych za pomocą fali elektromagnetycznej w różnych jej zakresach, najczęściej w zakresie fal radiowych.

Zalety sieci bezprzewodowych

Przenośność – możemy korzystać niezależnie od lokalizacji.

Szybkość i prostota instalacji – nie ma potrzeby rozprowadzania kabli

Elastyczność instalacji- technologia bezprzewodowa umożliwia zbudowanie sieci w każdym miejscu

Redukcja kosztów eksploatacji- całkowite koszty instalacji systemu i koszty eksploatacyjne mogą być znacząco niższe niż sieci kablowej.

Skalowalność – łatwo modyfikuje się konfigurację i zasięg sieci.

Łatwość i prostota obsługi – użytkownicy nie potrzebują zaawansowanej wiedzy, aby korzystać z sieci bezprzewodowej.

Technologia GSM

Najczęściej wykorzystywanym standardem przesyłania danych bez użycia kabli jest technologia GSM, używana do komunikacji z wykorzystaniem tzw. telefonów komórkowych.

Technologia IrDA

IrDA jest bezprzewodową technologią komunikacji o krótkim zasięgu opartą na podczerwieni, umożliwiającą połączenie typu punkt – punkt. Warunkiem zastosowania IrDA jest posiadanie co najmniej dwóch urządzeń, pomiędzy którymi nie ma niczego co by utrudniało ich wzajemną widoczność.

Technologia Bluetooth

Bluetooth jest technologią komunikacji radiowej o krótkim zasięgu, pozwalającą na połączenie typu punkt – wiele punktów. Sygnały Bluetooth nie muszą się wzajemnie widzieć, ponieważ przenikają przez większość barier fizycznych w zasięgu 10 metrów w terenie zabudowanym.

Technologia Wi-Fi

Jest to typ łączności stosowany do konstruowania bezprzewodowych sieci LAN i dlatego też równie popularną jego nazwą jest skrót WLAN (od angielskiego Wireless LAN – bezprzewodowy LAN).

 

Dodaj komentarz