29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Nowinki technologiczne 2023!

2 min read

Technologia rozwija się tak szybko, że zwykły Kowalski za nią nie nadąża. Z jednej strony to dobra informacja, bo życie jest znacznie ułatwione. Z drugiej istnieje zagrożenie, że AI może przejąć niektóre zawody. Warto więc być czujnym i obserwować, co obecnie w “technologicznej trawie” piszczy.

<h2>Idzie nowe</h2>

Karty graficzne, dyski, smartfony, telewizory – te wszystkie sprzęty elektroniczne coraz bardziej zaskakują swoimi parametrami. W tym tekście jednak opiszemy inne, wybrane, jakże intrygujące, nowinki technologiczne 2023 roku. Produkty lub narzędzia, które właśnie zaprezentowano na różnych targach. Wśród nich mamy coś dla podcasterów, podróżników i domatorów kochających siedzenie przed ekranem laptopa.

<h2>Sztuczna Inteligencja dla łatwego prowadzenia podcastów</h2>

W ostatnich miesiącach popularnością cieszą się audycje internetowe, a konkretniej podcasty video, w których dwoje lub więcej ludzi dyskutuje ze sobą na tematy związane z konkretnym zagadnieniem. Od 2023 roku autorzy takich audycji będą mieć ułatwione zadanie. Nie pomoże im jednak Chat GPT, który też był dla wielu osób ogromną ciekawostką (pojawiła się informacja, że da głos robotom), a specjalna platforma oparta na sztucznej inteligencji. Znajdujące się na niej narzędzie przyśpieszy tworzenie oraz edycję odpowiednich treści. Konkretniej mówiąc – pozwoli na automatyczne generowanie tłumaczeń w czasie rzeczywistym oraz – uwaga! – doda np. napisy w co najmniej kilku obcych językach.

<h2>Mocny powerbank</h2>

Podcast Editor faktycznie pomoże osobom prowadzącym audycje internetowe, ale jest jeszcze inna grupa pasjonatów, dla której powstała pomocna „zabawka”. Mowa o podróżnikach i biwakowiczach z uwagą obserwujących nowinki technologiczne 2023. Oczywiście ktoś stwierdzi, że prawdziwym poszukiwaczom przygód wystarczy kompas, ale większość potrzebuje jednak telefonu do kontaktowania się z bliskimi czy aparatu do uwieczniania na zdjęciach przyrody. Niestety, tego typu urządzenia dość szybko się wyładowują. Kiedy padnie bateria, nie będą mogły już spełniać swojej funkcji. W leśnej głuszy pod namiotem raczej trudno o gniazdko elektryczne. Jak zatem naładować baterię? Odpowiedź jest prosta – należy mieć ze sobą powerbank, ale nie jakiś zwykły o małej mocy, a taki, który może zasilić kilka sprzętów w jednym czasie (dzięki pojemności 5000 mAh). Z powerbankiem z serii Xtorm Essential każda wyprawa przebiegnie bezstresowo.

<h2>Laptop bez standardowego wyświetlacza</h2>

Na koniec w kategorii nowinki technologiczne 2023 warto jeszcze wspomnieć o laptopie, w którym ktoś „ukradł” ekran. Tak naprawdę chodzi o przenośny komputer o kosmicznej nazwie Spacetop. Prototyp ten różni się tym od wcześniejszych latpopów, że nie potrzebuje standardowego wyświetlacza. Jak to możliwe? Użytkownik usiądzie i spojrzy na ścianę? Nie. On musi najpierw założyć na nos specjalne okulary AR, które wyświetlą wirtualny, dający lepszy komfort, aż 100-calowy, ekran (złożony z kilku okienek) zamiast tego znacznie mniejszego, rzeczywistego. Niesamowite!

Dodaj komentarz