29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Rower elektryczny – jak działa i czy warto go kupić?

2 min read
Rower elektryczny

Rowery elektryczne to szybko rozwijająca się gałąź rynku rowerowego. W ostatnim czasie fanów dwóch kółek ze wspomaganiem stale przybywa, co sprawia, że już niemal każdy producent ma w swojej ofercie rower elektryczny. Co stoi za ich popularnością i dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Rower elektryczny – zasada działania

Rower elektryczny, zwany również e-bike, to pojazd jednośladowy z zamontowanym silnikiem. Jest to jednak w dalszym ciągu środek transportu napędzany za pomocą siły ludzkich mięśni. Silnik oferuje wspomaganie pedałowania, ale warunkiem do tego koniecznym jest nacisk na pedały. Najczęściej jest umiejscowiony centralnie, w pobliżu korby roweru. Wymaga to specjalnie skonstruowanej i mocniejszej niż standardowo ramy, gdyż waga roweru elektrycznego to przeciętnie 20-23 kg. Dodatkowo w rowerze trzeba zamontować akumulator, który dostarcza jednostce elektrycznej zasilania. Standardowe położenie baterii to dolna rura ramy bądź tylny bagażnik. Na kierownicy znajduje się sterownik z wyświetlaczem, odpowiadający za wybór trybu jazdy i monitorowanie stanu zużycia baterii.

Żeby rower elektryczny był bezpieczny w codziennym użytkowaniu, parametry systemu wspomagającego muszą spełniać określone wymogi. Silnik wspomaga rowerzystę tylko do prędkości 25 km/h, powyżej tej wartości musimy sobie radzić sami. Maksymalna moc silnika to 250 watt. Warunki te są niezbędne, aby pojazd w świetle polskiego prawa był zakwalifikowany jako rower.

Najpopularniejsze systemy wspomagające produkują firmy: Shimano, Bosch oraz Yamaha. Mogą się one różnić generowanym momentem obrotowym, co w praktyce przekłada się na dynamikę przyspieszania. W zależności od zastosowanej baterii (maksymalna pojemność to 500 watogodzin), na rowerze możemy na jednym ładowaniu pokonać dystans do 100 km.

Dla kogo e-bike to dobry wybór?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Obecnie producenci oferują wspomagane rowery niemal wszystkich typów. Miejski elektryk będzie dobry dla każdego, kto chce sprawnie i bez wysiłku poruszać się po mieście. Turystyczny rower elektryczny pozwoli amatorom długich wypraw pokonywać jeszcze większe dystanse. Górski e-bike da fanom szaleństw w trudnym terenie jeszcze więcej zabawy i możliwość pokonywania najcięższych podjazdów. Taki rower, to również dobre rozwiązanie dla osób starszych, bądź po kontuzjach.

Rower elektryczny pozwala nam na przesuwanie własnych granic. Dostępna na rynku szeroka oferta modeli umożliwia dostosowanie roweru do potrzeb amatorów każdego rodzaju kolarstwa. Od dojeżdżających codziennie do pracy, po amatorów jazdy w ekstremalnych warunkach.

Dodaj komentarz