29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Jak zrobić film poklatkowy?

6 min read
jak zrobić film poklatkowy

Film poklatkowy, czyli inaczej Time-lapse, powstaje wskutek połączenia wielu zdjęć, wykonanych z użyciem aparatu fotograficznego, połączonych w film. Powstały w ten sposób efekt jest niezwykle ciekawy oraz pozwala nam zaobserwować nieuchwytne dla oka zjawiska, ze względu na ich niezwykle powolny bieg zjawisk.

W ten sposób możemy pokazać na przykład rzeczy trudne do zarejestrowania, takie jak na przykład cykl dobowy, przesuwające się po niebie chmury czy kwitnienie wybranych roślin.

Obecnie dzięki powszechnemu rozwojowi technologii, efekt ten możemy uzyskać samodzielnie, bez specjalistycznego przeszkolenia oraz wyspecjalizowanych narzędzi. W zupełności wystarczy nam do tego celu tylko telefon, tablet czy też aparat fotograficzny i odpowiednia aplikacja. Pewnie wielu z nas, zastanawia się teraz, jak zrobić film poklatkowy? Odpowiadamy!

Film poklatkowy – co to jest?

Aby lepiej zrozumieć ten proces i aby lepiej dowiedzieć się, jak zrobić film poklatkowy, warto powiedzieć o nim coś więcej. Dla przykładu, jeżeli więc zrobimy zdjęcie w dwu sekundowym odstępie czasu, a następnie połączymy zdjęcia w film wyświetlający po 30 klatek na sekundę, w rezultacie otrzymamy film poklatkowy, który będzie przyspieszony 60 razy w stosunku do normalnego nagrania.

Oznacza więc to, że otrzymane nagranie, które po prostu trwałoby 60 minut, zostanie skrócone tylko do 1 minuty. Wybrane przez nas zdjęcia możemy robić zdecydowanie jeszcze rzadziej- a więc co 5 bądź nawet 10 sekund, czy też w przypadkach nietypowych, ekstremalnych, dla uzyskania odpowiedniego efektu- co godzinę.

Film poklatkowy – skąd się wziął?

Warto wspomnieć w tym miejscu, że film poklatkowy nie jest nową czy innowacyjną dla nas techniką, i wykorzystywany był jeszcze przed wynalezieniem komputerów.

Początkowo, aby go wykonać, wykorzystywano w tym celu zwykły aparat fotograficzny, w czasach obecnych jest to aparat cyfrowy, który musi posiadać w sobie jedną niezbędną opcję w tym miejscu – funkcję wyzwalania migawki (należy ten fakt więc sprawdzić przed zakupem aparatu cyfrowego). Można również pokusić się o podłączenie do tego celu specjalnego wyzwalacza, który pozwoli nam na wykorzystanie tego rozwiązania.

Wybranie do tego celu aparatu fotograficznego, to dla nas pełna kontrola zdjęcia, a w szczególności nad jego parametrami oraz ich oferowana wysoka jakość zdjęć. Wynika to z faktu, że tworzenie filmu o rozdzielności większej od FullHD 1080p nie stanowi dla nas w sumie żadnego kłopotu, w końcu zdjęcia mają zdecydowanie większą rozdzielczość.

Pojedyncze zdjęcie łatwo poddać jest pożądanej obróbce w programie graficznym, a więc można je bez problemu wyostrzyć, podbić jego kontrast itd, co zdecydowanie wpłynie na finalny efekt naszego filmu poklatkowego. Czy wiesz już jak zrobić film poklatkowy? Jeśli tak, warto dowiedzieć się, co może być nam potrzebne.

Film poklatkowy – co wybrać do jego stworzenia? 

Zastosowanie aparatu tradycyjnego ma także swoje wady. Tutaj możemy włączyć więc obróbkę, jak i samo przygotowanie takiego rodzaju filmu jest dość trudne i kłopotliwe, ponieważ wymaga ono sporo mocy obliczeniowej, oraz także czasu.

Trwający 5 godzin time-lapse z interwałem dwu sekundowym zdjęć, składa się aż z 9000 pojedynczych zdjęć, które to mogą mieć dość duży rozmiar, a wszystkie zebrane do kupy mogą zająć nawet i 180 GB. Warto dodać, że wszystkie te zdjęcia należy obrobić w programie graficznym, zmniejszyć odpowiednio ich rozmiar, a na sam koniec przekształcić je w już konkretny film. Jednak jak wiadomo, praca w tym miejscu może być dość żmudna oraz pracochłonna.

Dodatkowo, mechaniczna migawka w lustrzance ma swoją określoną z góry żywotność, a więc może okazać się tak, że wykonamy 10 takich filmów poklatkowych, a sama lustrzanka będzie się w tym miejscu nadawała tylko do wymiany. Jak zrobić film poklatkowy, który nie będzie dla nas tak kłopotliwy? 

Film poklatkowy i pomocne urządzenia 

Z pomocą może przyjść nam użycie dobrze znanej, nowoczesnej nam technologii, którą mamy zawsze przy sobie. To nasze ulubione urządzenia, a więc telefony i tablety, to dobre połączenie aparatu z komputerem.

Świetnie nadadzą się one do tego właśnie rodzaju zastosowania. Urządzenia te posiadają już fabrycznie wbudowane kamery, które nie posiadają mechanicznej migawki, a więc nie musimy martwić się o ich zużycie.

Dodatkowo, gdy wykorzystamy moc obliczeniową pozwolą nam zarówno na zaprogramowanie całego procesu, podczas którego określą nie tylko interwały naszych zdjęć, ale także potrzebne parametry dodatkowe. I na tym nie koniec- w rezultacie, po trwającej kilka godzin sesji zdjęciowej, otrzymamy w pełni gotowy film, który możemy obejrzeć.

Jak zrobić własny film poklatkowy w ten sposób, czy jest to trudne? Oczywiście że nie. Oprogramowanie to wykona za nas całą potrzebną robotę, i zamiast dziesiątek, czy nawet setek GB zdjęć, oraz wielu godzin poświęconych kompresji, otrzymamy film w komfortowej wielkości- kilkudziesięciu megabajtów, bez zbędnego czekania. Poniżej opisaliśmy najciekawsze propozycje, które będą niezbędne w wykonaniu filmu poklatkowego.

Time Lapse Camera HD w tworzeniu filmu poklatkowego

Program Time Lapse Camera HD zawiera w sobie dokładnie wszystko potrzebne do tego, jak zrobić własny film poklatkowy, oraz całą potrzebną gamę ustawień, dzięki czemu wszystko mamy pod doskonałą kontrolą.

Prócz dostępnej funkcji całkowicie koniecznej dla tego rodzaju rozwiązania, czyli danej możliwości określania czasu, co do jakiego ma być zrobione kolejne zdjęcie, mamy także całą możliwą gamę innych funkcji pomocnych w tym celu. Możemy więc w tym miejscu zablokować autofokus, czy też ekspozycję, oraz balans bieli, to opcje pomocne dla osób, które będą wiedziały, jak zrobić z tego dobry użytek.

Mamy możliwość także ustawić konkretny czas rozpoczęcia, jak i zakończenia procesu. Jeżeli chcemy na przykład uwiecznić piękny wschód słońca, nie musimy o 3 rano, zdecydowanie wystarczy nam to, że ustawimy swój telefon, tablet w odpowiednim miejscu przed pójściem do spania. To bardzo wygodne rozwiązanie. Kiedy już nasz film jest w pełni gotowy, możemy dodać do niego wybraną przez nas muzykę, czy też nagrać komentarz poprzez mikrofon. 

Miniatures Pro w tworzeniu filmu poklatkowego

Druga dobra w tym celu aplikacja, to Miniatures Pro. Jest ona jednak mniej rozbudowana w porównaniu do poprzedniego programu, w zasadzie z zakresu samych parametrów, ale także pozwala nam ona na zastosowanie ciekawych efektów. Oprócz możliwości podglądu na całym ekranie, mamy także dostępne mniejsze okno podglądowe, z nałożonymi na nim efektami dodatkowymi.

Najbardziej wartym uwagi z nich, jest efekt obiektywu tilt-shift, to rozwiązanie obiektywu takiego, w którym możemy przesunąć oś optyczną. W dużym uproszczeniu, efekt ten sprawia, że wydaje nam się, że ludzie oraz samochody fotografowane z wysoka są mniejsze niż w rzeczywistości, niczym zabawki. Stąd też nazwa dla tego efektu. 

Oczywiście efekt ten jest symulacją programową i nie zapewni efektu, który da nam prawdziwy obiektyw z lustrzanki, jednak to i tak fajna i warta uwagi opcja. Siłę efektu możemy regulować suwakiem. Spośród innych dostępnych dla nas efektów, możemy regulować saturację, czyli nasycenie kolorów, usuwać szumy czy użyć winietowania, czyli przyciemniania rogów zdjęcia. Program jest odrobinę droższy od powyższego, jednak może skutecznie pomóc nam w tym jak zrobić film poklatkowy

Podsumowanie

Możliwości naszych dzisiejszych telefonów oraz tabletów są tak duże, jak w amatorskim studiu, i mogą z powodzeniem zastąpić zdecydowanie droższy, oraz bardziej specjalistyczny sprzęt. Zdecydowanie możemy stwierdzić już, że wiemy, jak zrobić film poklatkowy, który nas usatysfakcjonuje.

Oczywiście wiadomo, że jakość ta nie będzie odpowiadać w pełni filmom poklatkowym profesjonalnym, jednak to nie jest w tym miejscu najważniejsze. Zdecydowanie chodzi bardziej o kreatywny sposób na spędzenie swojego czasu i miłą zabawę. Pomogą nam w tym urządzenia, które zawsze mamy przy sobie, oraz aplikacje dedykowane do tych celów. Warto spróbować samemu, aby się o tym przekonać.

Dodaj komentarz