15 lipca, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Jak bezpiecznie holować?

2 min read
laweta w Hannover

Nie trzeba być kiepskim kierowcą, aby w życiu doświadczyć nawet nie jednego, a kilku wypadków drogowych. Nieuwaga czy stan nietrzeźwości innych uczestników ruchu drogowego, złe warunki klimatyczne, pech – to wszystko może doprowadzić do sytuacji, w której zdarzy się wypadek i niezbędne będzie odholowanie pojazdu, ponieważ nie będzie on już w stanie odpowiednim do samodzielnej jazdy. Tylko jak zrobić to bezpiecznie i kiedy lepiej skorzystać z usług profesjonalistów?

Zasady bezpiecznego holowania

Z holowaniem wiąże się bardzo wiele zasad, które należy przestrzegać, aby wykonywać tą czynność bezpiecznie i w sposób zgodny z prawem. Najważniejsze jest, aby nie spowodować kolejnego wypadku czy problemu na drodze i jeszcze bardziej nie uszkodzić swojego pojazdu.

Warto przede wszystkim pamiętać, że aby móc auto odholować, musi ono mieć sprawny układ kierowniczy i układ hamulcowy, tak samo zresztą jak pojazd je holujący. Ponadto kierowcy obu samochodów winni są posiadać ważne prawo jazdy.

Holowany pojazd musi być koniecznie w odpowiedni sposób oznaczony, a konkretnie przy pomocy trójkąta odblaskowego, który trzeba umieścić z tyłu pojazdu po jego lewej stronie. Oznaczona powinna być także lina holownicza – żółtą lub czerwoną chorągiewką, o ile nie jest pokryta białymi i czerwonymi pasami.

Dopuszczalna prędkość jazdy podczas holowania to 30 kilometrów na godzinę na terenie zabudowanym i 60 kilometrów na godzinę w terenie niezabudowanym.

Absolutnie zakazane jest holowanie na autostradach – czy to w Polsce, czy na przykład w Niemczech. Potrzebna będzie wtedy na przykład specjalna laweta w Hannover, która będzie mogła nas z tego typu drogi bezpiecznie i legalnie odholować.

Kiedy nie warto samodzielnie holować?

Przede wszystkim jeśli nie mamy w tym zakresie doświadczenia, a panują kiepskie warunki klimatyczne. W takim wypadku podejmując taką próbę prosimy się jedynie o dalsze nieszczęścia.

Niezalecane jest także samodzielne holowanie na bardzo duże odległości. Jest to o tyle istotne, że wypadki za granicą zdarzają się bardzo często, a wtedy może nam przyjść do głowy oszczędzanie na lawecie. Na przykład laweta w Hannover będzie znacznie bezpieczniejszym i mniej stresogennym rozwiązaniem niż samodzielne holowanie pojazdu do Polski.

Holowanie nie jest wcale tak proste, jak by się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Wystarczy stracić na sekundę koncentrację, aby przyniosło to więcej szkód niż pożytku. Chęć oszczędzania jest jak najbardziej zrozumiała, ale może się okazać, że w wyniku nieprawidłowego holowania tylko namnożymy sobie problemów i wydatków.

Dodaj komentarz