29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Jak często trzeba dokonywać przeglądy kasy fiskalnej?

2 min read
kasy kraków

Posiadanie kasy fiskalnej jest obowiązkiem większości przedsiębiorców. Na szczęście jej zakup nie jest szczególnie trudny – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę taką jak kasy Kraków, a szybko znajdziemy odpowiedniego dostawcę. Jednak problem w tym, że sam zakup kasy nie wystarczy – później trzeba ją także regularnie serwisować. Niewypełnienie tego obowiązku w terminie będzie wiązało się z poniesieniem kary. Wobec tego jak często trzeba dokonywać przeglądu kasy fiskalnej?

Przegląd minimum co dwa lata

Absolutnym i nieprzekraczalnym minimum czasu, po którym trzeba ponownie dokonać przeglądu kasy fiskalnej, są dwa lata. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby robić to częściej (na przykład co rok czy nawet pół roku), jeżeli będziemy odczuwać taką potrzebę. Jednak jeśli naszym priorytetem jest po prostu spełnienie prawnego obowiązku, to musimy zapamiętać, aby robić to co dwa lata.

Od kiedy te dwa lata zaczynają płynąć? W przypadku nowo zakupionej kasy Kraków od momentu jej fiskalizacji, zaś jeśli chodzi o kasy starsze, to od momentu dokonania poprzedniego wpisu o przeglądzie do książeczki serwisowej danej kasy.

Co grozi za niedokonanie przeglądu w terminie?

Niedokonanie przeglądu kasy fiskalnej w terminie wiąże się z dwoma różnymi sankcjami. Po pierwsze, utratą ulgi na kasę fiskalną, jeśli ją wcześniej otrzymaliśmy. Po drugie, z nałożeniem na nas kary pieniężnej.

W tym pierwszym przypadku zwrócić będziemy musieli kwotę odliczenia na kasę, która może wynosić nawet 700 złotych.

W drugim Naczelnik Urzędu Skarbowego nałoży na nas drogą decyzji jednorazową karę w wysokości 300 złotych. Możemy otrzymać karę nawet, jeśli spóźnienie wynosiło zaledwie jeden dzień – Urząd Skarbowy będzie w stanie dopatrzyć się spóźnienia w dokumentach, które muszą przekazywać mu regularnie serwisanci kas.

Należy pamiętać, że jeśli nie dopilnowaliśmy przeglądu kilku kas, to za każdą nałożona zostanie na nas osobna grzywna.

Ile kosztuje przegląd kasy fiskalnej?

W zależności od miasta za przegląd jednej kasy fiskalnej możemy zapłacić od 100 do nawet 300 złotych. Wobec tego w większości przypadków bardziej opłacalne (nie mówiąc już o tym, że zgodne z prawem) będzie zapłacenie za przegląd, niż późniejsze opłacanie nałożonych na nas kar.

Każda, nawet najlepszej jakości kasa fiskalna może w pewnym momencie przestać działać prawidłowo. Zwłaszcza, jeśli jest intensywnie użytkowana. Dlatego też warto kasy regularnie poddawać przeglądowi (i to nawet niekoniecznie co wymagane dwa lata, a częściej), nie tylko dlatego, ze istnieje taki obowiązek.

Dodaj komentarz