21 kwietnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Co daje zainstalowanie grzejnika kanałowego?

2 min read
grzejniki kanałowe

Mówiąc o grzejniku przeważnie ma się na myśli urządzenia montowane na ścianach. Ale istnieją także grzejniki kanałowe. Stosuje się je tak samo w miejscach publicznych jak i w domach. Taki rodzaj ogrzewania jest montowany w podłodze. Jeśli posiadają odpowiednią funkcję, mogą służyć także jako system chłodzący pomieszczenie. Wprowadzenie takiej instalacji zaleca się w przeszklonych pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na powieszenie tradycyjnych kaloryferów za to odnotowuje się większe straty ciepła niż w miejscach z tradycyjnymi oknami.

Działanie ogrzewania kanałowego

Taki rodzaj ogrzewania łączy w sobie ogrzewanie tradycyjne i podłogowe. W specjalnie wykutych w podłodze wnękach montuje się konwektory podłączane do instalacji centralnego ogrzewania lub zasilane energią elektryczną. Zamontowany grzejnik kanałowy można rozpoznać po ozdobnych kratkach w podłodze, przez które wydobywa się ciepło.

Grzejnik ma wbudowany wymiennik ciepła, zrobiony z miedzi i aluminium, który jest montowany w wannie chowanej. Przez przewód przepływa ciepła woda, powodująca nagrzewanie powietrza a powietrze rozprzestrzenia się po pomieszczeniu. Grzejniki kanałowe https://mat-dom.pl/grzejniki-kana-owe/ dzielą na:

– grzejniki kanałowe z konwekcją naturalną, gdzie ruch powietrza odbywa się naturalnie, unosząc ciepłe powietrze do góry,

– grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną, z zamontowanym wentylatorem, który zwiększa przepływ powietrza.

Instalacja

Najlepiej jest aby grzejniki kanałowe zostały zainstalowane w najzimniejszym miejscu w pomieszczeniu. Dlatego tradycyjne systemy grzewcze są montowane w ścianach pod oknem. Jeśli okno zajmuje dużą przestrzeń i zaczyna się od samej podłogi, to dobrym rozwiązaniem będzie instalacja grzejników kanałowych. Nie ograniczają one przestrzeni oraz dostępu do drzwi przy jednoczesnym docieplaniu miejsca, gdzie jego straty są największe. Obsługa takiego ogrzewania jest bardzo prosta i odbywa się za pomocą regulatora temperatury.

Zalety

Najważniejszą zaletą grzejników kanałowych jest fakt, że nie zajmują miejsca w pomieszczeniu. Jedynym elementem wystającym na poziom pomieszczenia jest kratka zabezpieczająca, która, estetycznie dobrana, stanowi dekorację podłogi. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju ogrzewania, nie doświadcza się parowania szyb okiennych i balkonowych. Ogólnie, bardzo dobrze sprawdza się w miejscach, gdzie jest dużo przeszkleń. Grzejnik zainstalowany pod oknem redukuje przedostawanie się chłodnego powietrza i pozwala równomiernie rozłożyć temperaturę w całym pomieszczeniu, jednocześnie dbając o odpowiedni poziom nawilżenia.

Dodaj komentarz