16 kwietnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Nowinki technologiczne w samochodach

3 min read
Nowinki technologiczne w samochodach

Kupując samochód nowy właściciel chciałby poczuć zmianę. Nowoczesne rozwiązania i bezproblemowa współpraca z innymi, używanymi na co dzień, gadżetami to dziś podstawa.

Wszędzie ekrany

Prawie każdy sprzedawany obecnie nowy samochód posiada minimum jeden, sporych rozmiarów ekran.

To centralnie umieszczony, wyglądający jak tablet, wyświetla. Często jest dotykowy i umożliwia sterowanie wieloma funkcjami. To między innymi wszystkie funkcjonalności komputera pokładowego – ocena statusu auta, możliwość sprawdzenia ewentualnych błędów, pomiar zużycia paliwa i innych informacji dotyczących trasy. Na taki ekran przeniesiona jest także obsługa radia, a czasem – o zgrozo – nawet wentylacji i klimatyzacji. Takie skompletowanie wielu funkcji w obrębie jednego wyświetlacza ma pewne minusy. Korzystanie z niektórych funkcji podczas jazdy może być niewygodne, a wręcz niebezpieczne. Zmiana stacji radiowej lub delikatne zmniejszenie siły nawiewu w klasycznym rozwiązaniu wymagają jedynie wciśnięcia jednego przycisku, który znajduje się w dobrze znanym miejscu, które właściciel pojazdu zlokalizuje bez odrywania oczu od drogi. Sterując za pomocą ekranu czasami trzeba wybrać kilka kolejnych pozycji w menu, aby ustawić żądaną funkcję.

Zastosowanie dużego ekranu w misce małego i niewyraźnego, na którym informacje są nieczytelne, ma oczywiście pewne plusy. Wnętrze samochodu wygląda dzięki niemu znacznie nowocześniej, a obsługa nie jest wcale taka skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Mamy w końcu czasy smartfonów i tabletów, a multimedialny wyświetlacz samochodowy zazwyczaj jest zaprojektowany w podobny sposób.

Połączenie samochodowego systemu infotainment z telefonem

Nowoczesny samochód koniecznie musi posiadać liczne możliwości podłączenia różnego rodzaju telefonów komórkowych, tabletów i odtwarzaczy muzyki. Najprostszym sposobem jest przesłanie dźwięku z użyciem kabla mini-jack 3,5mm. To jednak dość archaiczny sposób. Nowoczesne samochody zazwyczaj posiadają moduł Bluetooth, dzięki któremu można wykonać rozmowę bez odrywania rąk od kierownicy i wyciągania telefonu. Drugą funkcją jest bezprzewodowy przesył muzyki (np. z odtwarzacza w telefonie lub Sporify) podobnie, jak ma to miejsce w przypadku połączenia z głośnikiem bezprzewodowym. W tym przypadku dźwięk wysyłamy do systemu audio naszego samochodu.

Najbardziej zaawansowany sposób komunikacji smartfona z samochodem daje możliwość korzystania z wielu aplikacji, a nawet wyświetlenia zawartości ekranu na ekranie samochodu. W zależności od systemu operacyjnego zainstalowanego w telefonie, jest to Android Audo (dla smartfonów działających pod kontrolą systemu od Google’a) lub Apple Car Play – dla użytkowników systemu iOS (np. w telefonach iPhone). Korzystając z jednej z tych technologii można wyświetlić mapę pobraną z nawigacji satelitarnej w telefonie, pokazać okno jednej z aplikacji lub nawet przeglądać strony internetowe i oglądać filmy. Te ostatnie funkcjonalności możliwe są jednak dopiero po zatrzymaniu samochodu, co podyktowane jest – a jakże – względami bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz