29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Na co zwrócić uwagę kupując nowy smarfon?

3 min read
Na co zwrócić uwagę kupując nowy smarfon?

Wybór nowego telefonu komórkowego często jest sporym wydarzeniem w naszym życiu. W końcu korzystamy z tego urządzenia codziennie, nierzadko wykonując na nim wiele czynności:

  • dzwonienie

  • przeglądanie Internetu

  • robienie zdjęć

  • pomoc w pracy

  • słuchanie muzyki

Na co zwrócić więc uwagę przy doborze urządzenia?

Nowy, czy używany?

Jedną z podstawowych kwestii jest wybór stanu urządzenia. Telefon nowy, kupiony w sklepie jest najpewniejszym rozwiązaniem. Jego stan jest idealny, nie nosi żadnych oznak użytkowania, w końcu nikt tego przed nami nie robił. Mamy możliwość wyboru wersji kolorystycznej i zakupu wraz z pełnym zestawem akcesoriów (słuchawki, ładowarka). Taki telefon ma pełną gwarancję, a kupując go z polskiej dystrybucji otrzymamy fakturę VAT, co jest istotne dla przedsiębiorców. Taki telefon jest jednak o około 20-50% droższy od takiego samego modelu, który zakupimy jako używany. Co tracimy, decydując się na takie rozwiązanie?

Telefon używany może nosić pewne ślady zużycia, mniejsze lub większe rysy, otarcia, czasem pęknięcia ekranu i obudowy. Nie zawsze telefon posiada gwarancję, często jej długość to zaledwie kilka miesięcy. Jeśli jednak wybierzemy telefon z fabryczną, wielomiesięczną gwarancją dołączoną do zestawu, a jego stan jest dokładnie opisany i przedstawiony na zdjęciach – może warto rozważyć tę opcję.

Budżet

Dla niektórych telefon komórkowy jest tylko gadżetem, który służy prawie wyłącznie do dzwonienia. Take osoby nie zwracają uwagi na wydajność, jakość zdjęć, czy dodatkowe funkcjonalności. Dla tych klientów przeznaczone modele z niższej półki cenowej – do 1000 złotych. Taki telefon warto też rozważyć kupując go dla dziecka, osoby starszej lub jako drugie urządzenie.

Jeżeli zależy Ci na lepszej jakości samego urządzenia i posiadanych przez niego funkcji, warto rozważyć zakup droższego smartfona. Lepsza jakość wykonywanych zdjęć i filmów, wodoszczelna obudowa, czy głośniki stereo mogą zrekompensować dodatkowy wydatek.

Smartfony z najwyższej półki, tzw. “flagowce” przeznaczone są głównie dla osób ceniących sobie najwyższą jakość. Najnowsze, topowe modele znanych producentów najwięcej tracą na wartości, potrafią też kosztować kilka tysięcy złotych (nawet około 8-10 tys. w przypadku najdroższych wersji). Jeżeli stać Cię na taki wydatek, na pewno nie będziesz zawiedziony – to najnowsza technologia opakowana w najlepszej jakości obudowę i posiadająca najlepsze parametry spotykane na rynku.

Rozmiar ekranu, wielkość telefonu

Ciężko stwierdzić jednoznacznie, jaki rozmiar telefonu jest optymalny dla jego użytkownika. Każdy ma własne preferencje. Dla niektórych duży, czytelny ekran jest ogromną zaletą telefonu, dla innych krytycznym problemem będzie w tym przypadku niemożliwość swobodnej obsługi za pomocą jednej ręki i spory rozmiar takiego urządzenia.

Bateria w telefonie

Przy zakupie telefonu, nawet z najwyższej półki, warto zwrócić uwagę na wielkość zastosowanego ogniwa (baterii) i przewidywany czas pracy na jednym ładowaniu. Mnogość funkcji i wspaniałą jakość okażą się bezużyteczne, gdy telefon wyłączy się przed końcem intensywnego dnia.

Dodaj komentarz