29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Jak testować bezpieczeństwo oprogramowania?

3 min read

Bezpieczeństwo to ważne słowo. Dzisiaj szczególnie często brane na warsztat, gdy mówi się o oprogramowaniu, internecie. Każdy z nas wie, jak ważne jest bezpieczeństwo danych. Zwłaszcza w kontekście RODO i GDPR. Sporo słyszy się o wyciekach danych, więc każde przedsiębiorstwo stara się go uniknąć. W jaki sposób?

Po co testować oprogramowanie?

Aktualnie branża oprogramowania rozwija się bardzo mocno. Cyfryzacja i komputeryzacja sprawiają, że każda firma prędzej czy później musi zacząć korzystać z różnego typu programów. Rewolucja naukowo-technologiczna trwa. Co więcej, w ostatnim czasie mocno przyspieszyła. Właśnie dlatego każdy biznes wymaga zrewolucjonizowania właśnie poprzez wprowadzenie do niego nowych technologii i oprogramowania.

Dzisiaj można korzystać z gotowych rozwiązań, wykupując na nie licencje i dopasowując je do potrzeb przedsiębiorstwa na etapie wdrażania. Jednak coraz więcej firm decyduje się na zamówienie indywidualnego oprogramowania, które będzie skrojone na miarę potrzeb. Jednak jaki by to nie był program, wymaga on przetestowania. Tylko wówczas będzie się miało pewność, że działa poprawnie. Oczywiście najlepiej zrobić to jeszcze zanim rozpocznie się wgrywanie go do przedsiębiorstwa. Jak tego dokonać?

Jeśli chcesz być pewny, że program działa właściwie, testowanie oprogramowania powierz testerom z ittouch.pl. Oni nie tylko sprawdzą, jak funkcjonuje, ale i z łatwością dokonają jego poprawy. Bardzo ważne jest jednak, by dokładnie określić, jaki ma być zakres takich prac.

Jak wyglądają testy bezpieczeństwa?

Zwykle testy bezpieczeństwa rozpoczyna się od ustalenia ich zakresu. Osoba, która będzie zajmować się przeglądem oprogramowania, musi wiedzieć, czy testowana będzie tylko aplikacja webowa, czy wręcz cała infrastruktura z nią związana. Tylko w ten sposób, a więc ustalając zakres testów, tester będzie wiedział, czy przeprowadzić je w tzw. ujęciu black-box, grey-box, czy white-box. A jak wyglądają testy? Tester sprawdza zarówno kod, w tym komentarze zamieszczone w nim, jak i jego ukryte elementy. Sprawdzić musi również logikę działania sekcji. Już nie mówiąc o nagłówkach bezpieczeństwa. Znaczenie mają wersje oprogramowania. Wymieniać można w nieskończoność, a wiele tak naprawdę zależy od konkretnego oprogramowania. Temat cyberbezpieczeństwa jest szeroki i wciąż otwarty.

Jak testować bezpieczeństwo oprogramowania?

Weryfikacja bezpieczeństwa jest bardzo ważna w procesie sprawdzania jakości oprogramowania. Jednak różni się nieco od innych testów. Trzeba sprawdzić podatność systemu na zagrożenia. Możliwe jest to często tylko i wyłącznie poprzez próby naruszenia bezpieczeństwa danego systemu. A na to trzeba mieć zgodę, gdyż istnieje ryzyko, że tester wejdzie w posiadanie danych, które są chronione prawem. Właśnie dlatego zarówno ze strony testera oprogramowania, jak i przedsiębiorstwa, które chce zlecić badanie aplikacji czy systemu, musi być pełna współpraca i koncentracja na celu, jakim niewątpliwie jest ochrona użytkowników.

Dodaj komentarz