29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Jaką wielkość tabletu graficznego wybrać?

3 min read
Jaką wielkość tabletu graficznego wybrać?

Tablet przede wszystkim musi być dopasowany do użytkownika i tego co robi. Zupełnie inne wymagania stawiane są tabletowi do korekty zdjęć a inne tabletowi do np. rysowania storyboardów. Gdy dodamy do tego różne upodobania użytkowników i style pracy, wybór już nie jest tak łatwy i najlepszą metodą jest sprawdzenie jak się pracuje na wymarzonym modelu u nas w WacomLabie.

Miałem mnóstwo sytuacji gdy klient nie mający nigdy tabletu, przychodził z hasłem, „Chcę kupić model Large, inny mnie nie interesuje”. Do testów mamy model Medium, ale gdy ktoś nie zna Wacoma nie wie, ze to nie L-ka. Klient siadał i zaczynał rysować, a tu zaznaczę tablet miał ograniczona powierzchnię robocza do wymiaru Small. Po 30 minutach zabawy stwierdza, że wymiar jest oki. I wtedy następuje moment jak w programach „Mamy Cię” gdy dowiaduje się, że tak naprawdę pracował na Small, a nie żądanej L-ce.

Gdy pracujemy ze zdjęciami, z reguły robimy to z dużymi monitorami. Osobiście uważam, że korygowanie fotki na monitorze mniejszym ja 24-27 cali nie ma sensu, a przynajmniej nie daje gwarancji sensownego wykonania pracy, no chyba ze przycinamy fotki do webu o formacie 500×500 px.

Jednakże rozmiar tabletu tutaj już nie musi być tak duży, ja pracuję z tabletem retuszując amatorsko fotki i od lat używam modelu Small (pracuję teraz z monitorem 32″ 4K), model Medium mnie denerwuje bo nie dość że zabiera pół biurka, to jeszcze męczy mi rękę dłuższymi ruchami. Uważam, iż do retuszu maksymalny sensowny rozmiar to Medium.

Jeśli rysujemy, rozmiar tabletu nie zależy od wielkości ekranu tylko od naszego stylu rysowania, bardzo dużo osób jak ja to mówię dziubie sobie, malując małymi ruchami. Patrząc na ich działania okazywało się, iż często używali powierzchni 4x 4 cm do rysowania pozostałej do nawigacji.

Jeśli natomiast ktoś lubi machać ręką (to nie zależy od rozmiaru monitora), dla niego są większe modele czyli Medium i Large.

Gdy musimy wybrać złoty środek, to najlepszym modelem jest Medium, który stanowi pewnie około 70-80% sprzedaży wśród zwykłych tabletów, po nim jest model Small, a na końcu naprawdę mała ilość Large.

Szczególnie jak dla mnie bezensownym wyborem, a trafiają się klienci, którzy chcą mnie zmusić do takiej sprzedaży, jest wybór tabletu Large dla dziecka do współpracy z 13″ laptopem.

Najgorszą też metodą przy wyborze tabletu, jest słuchanie sugestii znajomego grafika. Ma to mniej więcej taki sam sens jak wybieranie przez niego dla nas partnera życiowego.

On sugeruje Wam to co jest dobre dla niego a nie dla Was.

By wybrać dobrze sami musicie spróbować pracy z tabletem i zobaczyć na którym rozmiarze czujecie się dobrze.

Czy tablet musi mieć proporcje ekranu monitora?

Oczywiście najlepiej gdy tak jest, ale czy jest to niezbędne? Tu też odpowiedzi mogą być dwie i obie prawidłowe:

Tak – dla osób mających bardzo mocno wyrobioną pamięć mięśniową, którzy często rysują nie okiem a głową i ręką. W tym przypadku złe proporcje zaowocują przekłamaniami w rysunku na ekranie monitora, np. zamiast rysowanego koła zobaczymy elipsę.
Nie – dla osób rysujących wzrokowo, retuszujących zdjęcia itp. Tam mózg steruję reka na bazie tego co widzi oko i koryguje różnice proporcji odpowiednio sterując ręką.

Dodaj komentarz