12 września, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Jak wykrzystać stary laptop?

2 min read
Jak wykrzystać stary laptop?

Żywotność sprzętu komputerowego liczy się dziś w miesiącach, nie w latach. Dotyczy to szczególnie laptopów. Budżetowe modele po około 2-3 latach zwykle do niczego się już nie nadają, oczywiście jeśli mają być intensywnie użytkowane. Nie pogramy na nich w nowsze gry, nie zmontujemy dłuższego wideo, będziemy mieli nawet problem z płynnym przeglądaniem Internetu. Taki laptop zwykle ląduje więc w piwnicy, a jego miejsce zajmuje nowy model – w końcu rozbudowa budżetowego sprzętu jest słabo opłacalna. Co zrobić ze starym laptopem? Czy jego miejsce jest na złomowisku? Niekoniecznie. Podpowiadam 3 ciekawe rozwiązania.

Pomysł 1 – dawca organów

Nawet leciwy laptop może być cennym źródłem podzespołów. Oczywiście nie użyjesz ich do budowy PC, ale do zwiększenia wydajności nowego laptopa – jak najbardziej. Klasyczny przykład to kości pamięci RAM. Jeśli nowy komputer ma wolne gniazdo w płycie głównej, a taktowanie kości jest identyczne, wówczas bez problemu można przełożyć pamięć ze starego sprzętu do nowego i znacznie zwiększyć wydajność laptopa.

Rada
Dlatego przed zakupem nowego komputera sprawdź, które podzespoły ze starego mogą być jeszcze wykorzystane. Wówczas opłaci Ci się zakup taniego modelu, ale udoskonalonego we własnym zakresie.

Pomysł 2 – komputer stacjonarny

Jeśli potrzebujesz komputera stacjonarnego np. do biura, to przed zakupem gotowego peceta sprawdź, czy możliwości starego laptopa nie będą wystarczające do pracy biurowej. Jeśli tak, to wówczas wystarczy podłączyć do niego zewnętrzny monitor i gotowe.

Rada
Aby poradzić sobie z problemem konieczności pracy przy otwartym monitorze laptopa (po zamknięciu klapki monitor zewnętrzny się wygasi) po prostu wymontuj matrycę z komputera przenośnego. Dostępne są też specjalne aplikacje, które blokują wygaszanie ekranu po zamknięciu klapki.

Pomysł 3 – drugie życie

Starsze laptopy najczęściej trapią dwa problemy: przestają być mobilne z uwagi na malejącą pojemność baterii oraz zaczynają wolno pracować. W przypadku tej drugiej niedogodności nie zawsze wina leży po stronie podzespołów. Często to kwestia systemu operacyjnego, szczególnie jeśli przeszedłeś na najnowszą wersję Windowsa. Co zrobić w tej sytuacji?

Rada
Pozbądź się Windowsa, a w jego miejsce zainstaluj Linuxa. To darmowy, banalnie prosty system operacyjny, który tchnie nowe życie w nawet wysłużonego laptopa.

Jeśli chcesz dalej korzystać ze starego laptopa, zainwestuj także w dysk SSD – choćby o najmniejszej pojemności. Ten prosty zabieg gwałtownie przyspieszy każdy, nawet bardzo leciwy komputer.

Dodaj komentarz